W relacjach biznesowych niezwykle ważne są szczegóły, które mogą zaważyć na ostatecznej decyzji w negocjacjach. Zarówno pierwsze wrażenie jest istotne, jak i całe spotkanie biznesowe, ponieważ tak szybko, jak wywarliśmy na kimś pozytywne odczucia, tak samo szybko może się to zmienić na naszą niekorzyść. Czy nasza mowa ciała może mieć na to wpływ?

Rola mowy ciała w komunikacji

Istnieje pewna reguła zwana 7-38-55, która mówi o tym, że 7% informacji dociera do rozmówcy dzięki naszym słowom, 38% zależy od naszej intonacji, zaś za 55% komunikatu odpowiada mowa ciała. Z tego względu warto zainwestować trochę czasu i poznać techniki, które poprawią nasze relacje biznesowe dzięki stosowaniu mowy niewerbalnej.

Co mówi o Tobie Twoja postawa?

Czy wiesz, że po postawie ciała inni oceniają nas jako zwycięzców bądź przegranych? Ma na to wpływ nasz sposób chodzenia czy wyprostowana sylwetka. Czasem drobne szczegóły mogą mieć wpływ na to, jak inni nas postrzegają.Najczęściej, gdy mamy przygarbioną sylwetkę, opuszczoną brodę i wzrok otoczenie odbiera nas jako osoby pozbawione siły o pewności siebie. Z kolei wyprostowane plecy, lekko uniesiona głowa oraz pewny krok świadczą o wysokim poczuciu własnej wartości. Samo zwrócenie ciała w kierunku rozmówcy jest niemym potwierdzeniem zainteresowania treścią wypowiedzi, a skrzyżowanie rąk czy nóg to przejaw zamknięcia i sygnalizowanie obaw. Już kilka gestów może odkryć przed naszym rozmówcą wiele informacji o nas.

Co mówi o Tobie sposób siedzenia?

Wbrew pozorom sposób to, w jaki sposób siedzisz, ma ogromne znaczenie, jak ktoś nas będzie odbierał. Osoba, która swobodnie rozsiada się na krześle czy fotelu z wyciągniętymi nogami, okazuje brak szacunku rozmówcy. Z drugiej strony chowanie się, siadanie na brzegu ze skrzyżowanymi nogami i rękami wskazuje na brak pewności siebie. Najlepiej znaleźć złoty środek i nie siedzieć rozwalonym, ale też pozostać wyprostowanym i pewnym swej postawy.

Jakie sygnały wysyłają nasze dłonie?

Najmocniejszy sygnał, jaki jest wysyłany do otoczenia to ten, który generują nasze dłonie. Pierwszy kontakt z dłonią mamy w chwili przywitania. Wiotka ręka podczas tego gestu świadczy o słabości rozmówcy. Nasz uścisk dłoni powinien być zdecydowany, ale nie za mocny. Inne gesty, które mogą wysłać sygnał do naszego rozmówcy to ściśnięte dłonie w pięść oznaczające agresję inny zaś to oparta dłoń na policzku wskazująca na znudzenie. W mediach obserwuje się często ułożenie dłoni w kształt wieży, co świadczy o zdecydowaniu. Powinniśmy najbardziej uważać na wszelkiego rodzaju gesty wykonywane blisko naszej twarzy takie jak pocieranie nosa czy zasłanianie ust, ponieważ są one odbierane jako nieszczerość. Zobacz też:

kalkulator wypłat jak księgować drukarka fiskalna