Prawidłowa komunikacja między pracownikami bywa kluczem do sukcesu firmy – warto więc zadbać o to, aby atmosfera panująca w miejscu pracy była sprzyjająca dla wszystkich zatrudnionych. Konflikt w pracy może nie tylko zniechęcić zespół do pełnienia wyznaczonych obowiązków, ale także uniemożliwić efektywne rozwiązywanie zadań. Czym może być spowodowana niemiła wymiana zdań? Przyczyn jest mnóstwo – atmosferę w firmie potrafi bowiem zepsuć nie tylko sprzeczność interesów pracowników, ale także odmienność ich charakterów lub złe samopoczucie którejś z osób. Mimo że nie jesteśmy w stanie w pełni zapanować nad relacjami międzyludzkimi, warto wiedzieć, w jaki sposób rozwiązywać większe lub mniejsze spory.

Jak dbać o poprawne relacje w firmie?

Za odpowiednie relacje w firmie w dużej mierze odpowiada przełożony – powinien rozdzielać zadania pracowników w taki sposób, aby żaden z nich nie odczuł, że jest bardziej obciążony obowiązkami od pozostałych członków zespołu. Działa to również w drugą stronę, gdyż odsunięcie zatrudnionego od niektórych działań może wywołać jego zazdrość w stosunku do zaangażowanych w pracę kolegów. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw, gdzie samorozwój ceniony jest niemal na równi z zarobkami. Zdyskryminowana osoba może stracić wiarę we własne umiejętności, przez co niechętnie będzie spełniała kolejne obowiązki.

Poprawna krytyka – jak nie urazić pracownika

Obawiasz się, że krytykując pracownika zniechęcisz go do dalszej pracy, a Twoje zachowanie zostanie potraktowane jako mobbing? Aby nie dopuścić do takiej sytuacji pamiętaj, że Twoja opinia nie powinna dotyczyć konkretnej osoby, ale wykonanego przez nią zadania. Mówiąc ‘zrobiłeś to źle’, możesz wywołać w zatrudnionym reakcję obronną, a ta od konfliktu oddzielona jest jedynie cienką linią. Jak więc warto rozwiązać tego typu problem? O wiele lepszym sposobem jest wyjaśnienie zatrudnionemu, które elementy zadania należy poprawić, aby efekt końcowy był zgodny z Twoimi oczekiwaniami. W ten sposób unikniesz konfliktu dezorganizującego pracę zespołu.

Relacje między pracownikami

Nie ulega wątpliwościom, że najlepiej pracuje się w gronie lubianych osób. Pozytywne relacje w firmie sprawiają, że członkowie zespołu chętnie rozwiązują rozmaite zadania oraz zawsze mogą liczyć na wzajemną pomoc. Co zrobić, aby pracownicy lubili wspólnie spędzać czas? Trzeba im to przede wszystkim umożliwić! Natłok obowiązków często uniemożliwia nawiązywanie nowych kontaktów – dlatego najlepszym rozwiązaniem jest organizowanie spotkań integracyjnych, podczas których koledzy z pracy mają okazję, by się nawzajem polubić i miło spędzić wolny czas. Zobacz też:

z 3b zaliczki na podatek dochodowy vat zz