W przypadku posiadania kasy czy też drukarki fiskalnej, przedsiębiorca zobowiązany jest do drukowania dziennych oraz miesięcznych raportów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak wygląda księgowanie raportu z kasy fiskalnej w KPiR.
Księgowanie raportu z kasy fiskalnej w KPiR
Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR pozwalają na zastosowanie dwóch rozwiązań przy księgowaniu raportów z kasy/ drukarki fiskalnej, które są zbiorczymi zestawieniami sprzedaży z paragonów. Mianowicie przychód można księgować co dzień, na podstawie raportów dobowych lub na ostatni dzień miesiąca na podstawie zbiorczego raportu. Kwotę przychodu ujmuje się w kolumnie 8 KPiR - Sprzedaż towarów i usług.
Jaki nadać numer
Każdy dokument powinien posiadać swój numer. Księgowanie raportu z kasy fiskalnej wymusza jego samodzielne nadanie. Można zastosować następujące oznaczenie: ŁRO nr/m-c/rok gdzie ŁRO jest skrótem od nazwy "łączny raport okresowy".
Co z nazwą kontrahenta ?
Zgodnie z budową księgi przychodów i rozchodów, jednym z elementów jest imię i nazwisko oraz adres kontrahenta. W przypadku raportu z kasy czy drukarki fikalnej, otrzymany dokument nie zawiera danych nabywcy. W tym przypadku nie uzupełnia się ich, pole dotyczące danych kontrahenta pozostawia się puste. Zobacz też:
Ile dni na dostarczenie zwolnienia netto na brutto
Polecamy: Taxi Poznań Katalog WWW - bigseo.pl