Jeżeli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy, warto skorzystać z zewnętrznych usług, które pomagają nam odłożyć środki na nowy gadżet, wakacje czy tzw. "czarną godzinę". Pomocne w takiej sytuacji mogą okazać się lokaty i konta oszczędnościowe. Tym bardziej, że silna wola i systematyczność jest przez banki nagradzana w postaci procentów wypracowanych przez oszczędności. Aby rozstrzygnąć, która opcja bardziej do nas pasuje - musimy poznać czym się od siebie różnią.

Konto oszczędnościowe dla swobodnych

Na konto oszczędnościowe możemy wpłacać i wypłacać środki w każdej chwili (podobnie jak na ROR), jednak bezpłatna jest tylko jedna wypłata w miesiącu - z każdą kolejną naliczane są prowizje. Do konta oszczędnościowego nie otrzymamy karty bankomatowej i choć samo prowadzenia konta jest bezpłatne, banki najczęściej zaznaczają sobie możliwość zmiany stawek procentowych. Pieniądze na koncie zarabiają jednak na siebie, niezależnie od wpłaconej kwoty, co miesiąc dostaniemy od niej odpowiedni procent, a im więcej wpłacimy - tym więcej odsetek otrzymamy. Mamy wolną rękę - pieniądze możemy wpłacać w dowolnym momencie, a jeżeli stwierdzimy, że potrzebujemy oszczędności - możemy je wypłacić w każdej chwili bez utraty odsetek, które wypracowały pieniądze. Zazwyczaj oprocentowanie na koncie jest jednak niższe od oprocentowania na lokacie.

Lokata dla zdecydowanych

Lokaty terminowe są rozwiązaniem dla osób posiadający odpowiedni wkład finansowy już na starcie - w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego nie zaczniemy oszczędzać na lokacie z 1 zł, ale z 1000 zł jak najbardziej! W zależności od czasu długości lokaty, zamrażamy nasze środki na miesiąc, rok, a nawet kilka - im dłużej, tym zazwyczaj wyższe bank oferuje oprocentowanie. Oprocentowanie ustalone przy założeniu lokaty - nie może się zmienić - niezależnie od sytuacji na rynku, kryzysu czy innych sytuacji losowych. Do konta nie możemy też dopłacać. Jednak w sytuacji, gdy to my pilnie musimy wypłacić pieniądze z lokaty, przed upływem terminu jej zakończenia - wszystkie wypracowane odsetki zazwyczaj przepadają i z powrotem wraca do nas kwota, z którą zakładaliśmy lokatę. Dlatego jest to opłacalna opcja jedynie dla konsekwentnych klientów.

Twoje oszczędności - Twój wybór

Każda z opcji - zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata terminowa mają swoje wady i zalety. Cel jest jednak wspólny - oszczędzanie. Należy rozważyć, czy interesuje nas większy zysk, ale oddalony w czasie czy miesięczne odkładanie mniejszych kwot, które zawsze w razei wypadków losowych będą do naszej dyspozycji. Przed wyborem najrozsądniej jest zapoznać się z aktualną ofertą banków i wybrać najkorzystniejszą - niekoniecznie w naszym obecnym banku. Zobacz też:

Rozliczenie delegacji krajowej Pro forma ZUS RCA

o-Katalog.pl