Nie zawsze pracodawca umie trafnie określić, jakiego specjalisty szuka. Czasem stawia zbyt wygórowane wymagania lub nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jedna osoba nie jest w stanie pogodzić ze sobą niektórych umiejętności. Znalezienie utalentowanych menadżerów lub ekspertów w nietypowej dziedzinie nie jest łatwym zadaniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy headhuntera, który ma znajomość rynku i umiejętności interpersonalne. Dzięki temu wie, jak poprawnie określić potrzeby zatrudniającego i sformułować odpowiednie wymagania względem przyszłego pracownika.

Kim jest headhunter?

Zawód headhuntera, czyli w dosłownym tłumaczeniu “łowcy głów”, narodził się prawie 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych, choć poszukiwanie talentów w określonych dziedzinach rozpoczęto już w latach 40. Rozpowszechnienie tej metody pozyskiwania pracowników nastąpiło dwadzieścia lat później. Natomiast w Polsce headhunting zaczęto stosować dopiero w latach 90-tych. Mimo że od tego momentu upłynęło już sporo czasu, nadal nie jest to popularna branża - Rejestr Agencji Zatrudnienia podaje, że firm zajmujących się doradztwem personalnym jest niewiele ponad 3000.

Headhunterzy, którzy w nich pracują, zajmują się wyszukiwaniem wyjątkowo utalentowanych specjalistów, takich jak menadżerowie, dyrektorzy, czy osoby posiadający wiedzę i umiejętności w bardzo wąskiej dziedzinie. Następnie w odpowiedni sposób nakłaniają ich do zmiany aktualnej pracy. Zatem nie należy mylić ich z osobami pracującymi w agencji zatrudnienia czy w urzędzie pracy, które szukają szeregowych pracowników lub pomagają bezrobotnym znaleźć nowe zajęcie.

Trudna profesja

Łowcy głów mają często niełatwe zadanie - dotarcie do specjalisty w wybranej dziedzinie, który aktualnie nie poszukuje pracy. Jednak są w stanie to zrobić, ponieważ posiadają fachową wiedzę i potrafią zręcznie poruszać się po rynku pracowników. Gdy już znajdą odpowiednią osobę, muszą jeszcze upewnić się, że sprawdzi się ona na danym stanowisku i odnajdzie w istniejącym już zespole.

Najprostszym celem dla łowcy głów jest osoba, która nie czerpie satysfakcji z aktualnej pracy. Jednak w wielu przypadkach wytypowani specjaliści są zadowoleni z dotychczasowego zatrudnienia i lubią organizację oraz atmosferę panującą w danej firmie. Wtedy headhunter staje przed nie lada wyzwaniem - musi uświadomić fachowcowi, że gdzie indziej będzie miał jeszcze lepsze warunki. W pierwszym kroku oferuje pracownikowi wyższe zarobki. Kiedy ta metoda nie działa, ponieważ osoba może postarać się o podwyżkę u aktualnego pracodawcy, specjalista od doradztwa personalnego przedstawia takie warunki, które mogę zdecydowanie osłabić wizerunek firmy kandydata. Wśród zapewnień mogą pojawić się: sponsorowane wycieczki, pakiety świadczeń medycznych, czy opłacanie kosztownych szkoleń branżowych.

Headhunter - zawód nie dla każdego?

Najczęściej w tym zawodzie pracują absolwenci psychologii lub socjologii, którzy chcą połączyć posiadaną wiedzę z działaniem w świecie biznesu. Jednak skończony kierunek studiów nie jest tu najistotniejszy. Ważne, żeby headhunter znał się na danej branży, ponieważ to pomoże mu zweryfikować kompetencje wytypowanych kandydatów. Co więcej, dzięki kontaktom w danej dziedzinie będzie mógł szybciej do nich dotrzeć.

Poza tym osoba na omawianym stanowisku powinna cechować się intuicją. Nie zawsze bowiem możliwa jest ocena umiejętności przy pomocy dostępnych narzędzi. Pośród cech, które są niezbędne u łowcy głów są także umiejętności rozmowy i interakcji z ludźmi oraz wyczucie interpersonalne.

Jak skontaktować się z doradcą personalnym?

Headhunterzy sami dzwonią do wybranych specjalistów. Jeśli spotka cię taka sytuacja, usłyszysz w słuchawce o poufnej rekrutacji na określone stanowisko i pytanie, czy chciałbyś odbyć bardziej szczegółowe rozmowy na ten temat.

Można jednak również postarać się o kontakt z łowcą głów osobiście. W tym celu trzeba przesłać swoje CV do wytypowanych przez siebie firm, zajmujących się doradztwem zawodowym i czekać na informację zwrotną.

Korzyści ze współpracy z headhunterem dla firmy

Nie każda firma decyduje się na współpracę z doradcą personalnym. Wśród powodów dominują zapewne kwestie finansowe. Oprócz wynagrodzenia dla łowcy głów trzeba również posiadać fundusze niezbędne do negocjacji ze znalezionym specjalistą. Czasem podczas poszukiwań fachowiec podróżuje nawet do innych krajów lub oferuje przyszłemu pracownikowi pieniądze za przyjazd do konkretnego miasta w celu podpisania umowy. Jednak poniesione koszty mogą przyczynić się do zatrudnienia w zespole zdolnego menedżera lub wykwalifikowanego profesjonalisty w mało popularnej dziedzinie.

Poznaj całkowity koszt zatrudnienia pracownika Kalkulator wynagrodzeń - brutto - netto - całkowity koszt pracodawcy