YouTube kończy 10 lat i chyba już na dobre wpisał się w specyfikę internetu oraz mediów społecznościowych. Przez ten czas, kiedy kreowały się coraz to nowsze trendy, serwis rósł w siłę, przyswajając kolejne terabajty filmów wideo. Z jednej strony - małe koty i amatorskie wideo z wakacji, z drugiej - profesjonalne teledyski Shakiry i testy sprzętu Apple. Na YouTubie nikt się nie nudzi i każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie to może nieść korzyści dla biznesu?

Własny kanał na YouTube

Na Pintereście mamy zdjęcia, na Facebooku posty, na Twitterze tweety - a na YouTubie wideo. To jest jedyny content, jakim operujemy i od jego jakości zależy sukces. Zaczynając przygodę z tym serwisem, warto założyć własny kanał. Działa on tak samo, jak kanały w telewizji - użytkownik może go dodać do ulubionych i mieć pod ręką wszystkie treści. Kanały tematyczne są wybierane przez osoby, które szukają różnych treści: rozrywki, informacji, poradników związanych z zainteresowaniami. Jeżeli dopasujemy treść do naszej grupy docelowej, mamy szansę na sukces. Przykładowo, sprzedając akcesoria do rękodzieła, można publikować filmiki gdzie pokazuje się zastosowanie poszczególnych artykułów.

O czym warto pamiętać przygotowując content na YouTube:

- Prezentacja produktu. Należy pokazać produkt w korzystny sposób, wyjaśnić jego funkcjonowanie. Jeżeli coś wymaga złożenia, naklejenia - pokaż to w wideo.

- Edukacja, forma poradnika. Użytkownicy YouTube, często szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sprawdź, czy w Twojej branży można znaleźć takie tematy i przygotuj poradnikowe wideo, które jednocześnie wypromują produkt.

- Referencje. Statystycznie, Polacy są bardziej skłonni kupić dany produkt, gdy jest on rekomendowany przez inną osobę. Jeżeli dysponujesz takimi opiniami, poproś użytkowników o pomoc w stworzeniu nagrań. W porównaniu ze standardowymi opiniami, te na wideo są trudniejsze do podważenia. Wykazując się uczciwością i kreatywnością, możesz stworzyć film, który zwiększy sprzedaż.

Powyższe formy, prezentują ofertę marki w bardziej naturalny sposób oraz zbliżają użytkownika do produktu. Można publikować także wywiady z ekspertami, liderami opinii w naszej branży - wszystko to, co interesuje naszą grupę docelową.

Zobacz też:

Rozwiązanie umowy zlecenia

wynagrodzenia kalkulator

Płatna reklama na YouTube

Alternatywnie, jeżeli nie czujemy się na siłach, aby tworzyć własny content - możemy skorzystać z reklam. Do tego służą specjalne boksy reklamowe, które wyświetlają się w trakcie filmu innego użytkownika lub na chwilę przed rozpoczęciem jego emisji. Jednak jest tutaj pewne ryzyko, że nie wszyscy klienci obejrzą reklamę, ponieważ wielu z nich korzysta z programów blokujących takie boksy. Dlatego na samym początku, warto ustalić minimalny budżet, aby obserwować liczbę wyświetleń i efekty z działań reklamowych.

Darmowe ogłoszenia