Nie wiesz, czym się różni konto oszczędnościowe od lokaty czy rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego? Nie jesteś w stanie przewidzieć, ile tak naprawdę możesz odłożyć i ile wynosi oprocentowanie konta oszczędnościowego? Jeśli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco - koniecznie przeczytaj ten artykuł! Konto oszczędnościowe to klasyczny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy z cechami lokaty. Co go wyróżnia? Prowadząc konto oszczędnościowe, kwotę na nim się znajdującą w każdym momencie możemy powiększyć lub pomniejszyć. Na lokacie konkretną kwotę pieniędzy "zamrażamy" na wskazany w umowie okres czasu i w trakcie jego trwania nie zmienia się zgromadzonej na początku sumy. Jednak jest to najczęściej możliwe tylko w takim przypadku stracimy wszystkie wypracowane pieniądze.  Od zwykłego konta oszczędnościowo - rozliczeniowego różni się tym, że już 10 złotych na rachunku pracuje na siebie. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest niższe od oprocentowania rachunku na lokacie - ale nie jest to regułą. Zalety prowadzenia konta oszczędnościowego Zalet prowadzenia konta oszczędnościowego jest wiele, między innymi są to:

  1. zysk od pierwszej wpłaty, ponieważ środki zgromadzone na koncie podlegają oprocentowaniu.
  2. swobodny dostęp do gotówki - w każdym momencie mamy możliwość wypłacić pieniądze bez konsekwencji
  3. dodatkowe wpłaty - nie ma przeszkód, aby powiększyć kwotę na rachunku oszczędnościowym, która będzie oprocentowana.
  4. oprocentowanie - najważniejsza zaleta, w zależności od oferty banku możemy zyskać od 1% do nawet 4%.

Wady prowadzenia konta oszczędnościowego Co należy do wad rachunku oszczędnościowego? Przyszły klient banku musi się liczyć z:

  • płatnymi transakcjami - na szczęście większość banków pozwala raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać  środki z rachunku oszczędnościowego. W przypadku gdy właściciel konta będzie chciał dokonać większej ilości transakcji - może na tym sporo stracić - każdy kolejny przelew i wypłata jest płatna. Jest to wydatek rzędu kilku do kilkunastu złotych.
  • niższym od lokaty oprocentowaniem  - większość banków oferuje niższe oprocentowanie niż te uzyskane na lokacie. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta - np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.
  • swobodny dostęp do gotówki - może okazać się wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem.

  Dla osób z silną wolą, zdeterminowanych do oszczędzania, konto oszczędnościowe może być bardzo przydatne, jednak wówczas dobrze przemyśleć otwarcie lokaty. Rachunek oszczędnościowy będzie dobrą metodą odłożenia pieniędzy dla ludzi z nieregularnymi przychodami, którzy w jednym miesiącu będą mogły wpłacić 100 złotych, a w innym np. 500 zł.