Wiedza z zakresu psychologii może być nieoceniona podczas obecności na giełdzie. W końcu wszystko to, co wpływa na Ciebie na co dzień, będzie przekładało się na Twoje decyzje inwestorskie. Emocje i uczucia mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem lub największym wrogiem. Jak zatem odpowiednio zarządzać swoim dobrostanem?
Czym jest psychologia tradingu?
Gdy doświadczasz dużo stresów i napięć, Twoje zachowanie może być inne niż wtedy, gdy ciało i umysł są zrelaksowane. To samo dzieje się, gdy odczuwasz złość lub irytację – być może podejmiesz wtedy zupełnie inne decyzje niż w momencie, gdy masz neutralne lub pozytywne odczucia. Przywołane przez nas aspekty wiążą się bezpośrednio z psychologią tradingu, czyli badaniem wpływu poszczególnych emocji na decyzje inwestorskie.
Psychologia tradingu jest kluczowym aspektem, jeśli chcesz wejść w świat inwestycji. Znając swoje typowe zachowania w obliczu zarówno pozytywnych, jak i negatywnych czynników, możesz łatwiej zarządzać emocjami i tym samym podejmować lepsze decyzje inwestorskie. Wiedzę z zakresu psychologii tradingu warto połączyć m.in. z umiejętnością wykonania analizy technicznej, czytania wykresów czy korzystania ze wskaźników, np. wstęgi Bollingera czy średnich kroczących.
Jak emocje wpływają na decyzje?
Obecność na giełdzie wiąże się z całym spektrum emocji. Może to być euforia, radość, ekscytacja, ale też niepokój, strach, desperacja. Rozpoznanie, jaki rodzaj emocji pojawia się w nas w danym momencie i umiejętne zarządzanie tym stanem, to połowa sukcesu każdego tradera.
Warto wiedzieć, że wszystkie emocje są ważne i każda z nich może mieć dobry, ale i zły wpływ na nasze działania. To znaczy, że nawet emocje uznawane za pozytywne, jak chociażby radość czy ulga, mogą być nie do końca pożądane podczas wchodzenia na rynek. Przykładowo, pozytywny lub euforyczny stan sprawia, że zaczynasz podejmować bardziej ryzykowne decyzje. W takim momencie ważny jest spokój, kontrola sytuacji, a także weryfikacja, np. poprzez analizę wykresów, czy faktycznie warto byłoby inwestować dalej.
To samo w przypadku emocji uznawanych powszechnie za dość problematyczne, czyli paniki czy zdenerwowania. Pojawiają się one szczególnie wtedy, gdy rynek nie zmierza w kierunku, w którym myśleliśmy, że będzie podążał. W takich momentach ważą się losy Twojej inwestycji, więc odczuwasz zdezorientowanie czy stres. Od zarania dziejów człowiek radził sobie z takimi sytuacjami na dwa sposoby: ucieczką (wycofanie się z transakcji) lub walką (chęć odbicia strat). W przypadku tradingu nieocenione będzie opanowanie trudnych emocji.
Jak radzić sobie z emocjami na giełdzie?
Emocji nie da się całkowicie wyciszyć czy wyeliminować z codzienności tradera. Kluczem do sukcesu jest więc optymalne zarządzanie nagromadzonymi odczuciami. Można to zrobić poprzez opracowanie spójnej strategii inwestycyjnej czy prowadzenie dziennika inwestycyjnego, w którym krok po kroku przyglądamy się swoim decyzjom giełdowym. Dobrym sposobem jest także założenie realnych celów inwestorskich oraz wyciąganie wniosków z sukcesów i porażek. Zawsze pamiętaj też, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, którego nie da się całkowicie wyeliminować. Do każdej transakcji należy więc podchodzić na poważnie.
Jeśli wchodzisz na rynek, koniecznie przyglądaj się swoim emocjom. Spróbuj stać się na chwilę postronnym obserwatorem i złap dystans do fali odczuć, która akurat Cię zalewa. Chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących tradingu? Dołącz do Ava Trade School. Zdobądź niezbędną do transakcji wiedzę i zostań świadomym uczestnikiem rynku!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.