Rachunek osobisty to wygodne i często stosowane narzędzie do zarządzania własnymi finansami i pod względem rozliczeń rzeczywiście warto z takiego konta korzystać. Do oszczędzania natomiast dobrze jest wybrać inny, bardziej opłacalny rachunek.
Konto osobiste a rachunek oszczędnościowy
Osobiste konto oszczędnościowo-rozliczeniowe to podstawowy rachunek bankowy. Na te konto wpływa nasze wynagrodzenie. Jeśli myślimy o oszczędzaniu na koncie osobistym, musimy liczyć się z tym, że oprocentowanie tego typu rachunków jest wyjątkowo niskie - waha się w przedziale 0,01-0,10%. Obecnie duża część banków całkowicie rezygnuje z oprocentowania konta osobistego. Dużo lepszym wyjściem może okazać się założenie drugiego, osobnego konta, przeznaczonego wyłącznie do oszczędzania . Przechowywane w taki sposób fundusze są zawsze oprocentowane wyżej niż podstawowy ROR. Rachunek taki jest bardzo elastyczny w przeciwieństwie do lokaty, umożliwia: - dokonywanie wpłat w dowolnym momencie, - ustawienie przelewów automatycznych, - całkowicie bezpłatnej wypłaty środków z konta raz w miesiącu (w niektórych bankach), szczególnie jeśli wypłata ta będzie przelewem na konto osobiste w tym samym banku. Ewentualne kolejne pobranie pieniędzy jest najczęściej obciążone kilkuzłotową opłatą. Jeśli klient decyduje się na założenie takiego konta w instytucji, z którą posiada już umowę na konto osobiste, formalności jest zazwyczaj niewiele. Jeśli natomiast konto oszczędnościowe ma zostać założone w banku, w którym przedsiębiorca nie ma ROR-u, zawierana jest nowa umowa, bez obowiązku przenoszenia konta osobistego. Rachunków oszczędnościowych można mieć kilka - banki oferują podział środków na indywidualnie dopasowane konta, na których można gromadzić kapitał przeznaczony na różne cele. Zobacz też: >> Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
Oszczędzanie na lokacie
Innym sposobem na oszczędzanie są wszelkiego rodzaju lokaty. Jest to rozwiązanie mniej elastyczne niż konto oszczędnościowe i skierowane raczej do osób posiadających określone środki finansowe oraz pewność, że w najbliższym czasie nie będzie konieczności ich wykorzystywania. W przypadku lokaty wpłaty na konto dokonuje się jednorazowo i nie ma możliwości dokonywania dopłat w trakcie trwania umowy. Jednocześnie bardzo nieopłacalne jest wycofywanie środków przed zakończeniem czasu jej trwania - w zależności od porozumienia, można wtedy stracić sporą część albo nawet całość przychodu z tytułu oprocentowania. Wśród najpopularniejszych produktów, które oferują swoim klientom banki, podstawowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe to dobre narzędzie do dokonywania codziennych operacji płatniczych. Posiadając spory zapas środków, warto przemyśleć pozostałe rozwiązania - rachunek oszczędnościowy lub lokatę.
Poznaj całkowity koszt zatrudnienia pracownika Kalkulator wynagrodzeń - brutto - netto - całkowity koszt pracodawcy