Bez dwóch zdań największą obawą wierzyciela jest to, że w pewnym momencie słuch o dłużniku może zaginąć i pieniądze za wykonaną usługę już nie zostaną spłacone. Według większości oznacza to, że ich odzyskanie jest już niemożliwe. Tymczasem nie do końca tak musi być, ponieważ pomocą może posłużyć skip tracing. Co to jest skip tracing i na czym dokładnie polega?

Co to jest skip tracing?

Obcobrzmiąca nazwa skip tracing to nic innego jak poszukiwanie dłużnika, który nie spłacił zobowiązania, kontakt z nim jest utrudniony, a miejsce pobytu trudne do ustalenia. Samo pojęcie skip tracing pochodzi z angielskiego „to skip town”, czyli nagłe opuszczenie miasta.

Skip tracing —  wykorzystywane metody

Skip tracing to swego rodzaju zbieranie informacji. Podstawową metodą wykorzystywaną w skip tracingu są poszukiwania w Internecie. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do tego typu działań z uwagi na to, że obecnie wiele osób pozostawia w Internecie sporo danych dotyczących miejsca swojego pobytu, rodziny, kręgu znajomych itp. Sama wyszukiwarka Google jest obszernym źródłem informacji, nie wspominając o jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych — Facebooku.

Katalog stron internetowych

Ciekawostka

Skip tracing wykorzystywany jest często przez administrację publiczną. Korzysta z niego m.in. brytyjski fiskus.

Jak znaleźć numer telefonu dłużnika?

Jako że posiadanie numeru telefonu dłużnika jest konieczne, aby windykację można było nazwać skuteczną — oto sposób w jaki można zdobyć numer telefonu dłużnika.

Wyszukując dłużnika w Google przy pomocy imienia, nazwiska, adresu e-mail, a nawet zdjęcia, istnieje szansa, że zostawił on swoje dane, np. na portalu ogłoszeniowym (np. Allegro, Olx itp.). Portale społecznościowe również pozwalają wyszukiwać za pomocą adresu e-mail, a często wraz z informacjami na kontach, użytkownicy podają swoje numery telefonów. Statystyki pokazują, iż zaledwie 1/3 użytkowników dba 0 prywatność w sieci i umiejętnie ukrywa swoje dane. Jeżeli jednak dłużnik samodzielnie nie podał swojego numeru telefonu w Internecie, warto odnaleźć jego znajomych i zwrócić się z pytaniem o numer kontaktowy. Sposób dosyć niecodzienny natomiast może okazać się wielce skuteczny.

Zobacz też:

Harmonogram pracy