Masz pomysł na własny biznes, jednak nie posiadasz środków na jego rozpoczęcie. Z problemem tym boryka się sporo osób, przez co pojawiło się wiele rozwiązań pozwalających na zdobycie niezbędnych funduszy. Gdzie szukać pomocy? W jaki sposób uzyskać środki na start?

Jak zdobyć środki na rozpoczęcie działalności?

Młodzi przedsiębiorcy mogą starać się o uzyskanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności ze środków unijnych. Poza wsparciem finansowym można liczyć tutaj także na wsparcie merytoryczne oraz możliwość wzięcia udziału w ciekawych szkoleniach. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie środków na start jest też skorzystanie z kredytu bankowego. Z rozwiązania tego często korzystają osoby, które nie mogą starać się o dotację z urzędu pracy lub Unii Europejskiej. Aby uzyskać kredyt trzeba sporządzić wniosek, który powinien zostać podparty solidnym biznesplanem. Banki z rezerwą podchodzą do młodych przedsiębiorców, jednak przygotowanie dokładnej dokumentacji, odpowiedniego zabezpieczenia i ciekawego pomysłu może się opłacić.

Środki na rozpoczęcie działalności – jak działa crowdfunding?

Osoby orientujące się w wirtualnej przestrzeni często korzystają z crowdfundingu. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku przedsiębiorca nigdy nie ma pewności, czy jego pomysł zostanie doceniony – użytkownicy platformy samodzielnie decydują, kogo i jaką kwotą chcą wesprzeć. Co otrzymują w zamian? Każdy z takich inwestorów może liczyć na drobny upominek, a także zapoznać się z nieoferowanym jeszcze produktem lub usługą i wpływać na ostateczny efekt działań firmy.