Własna firma to nie tylko sam pomysł na biznes, ale także zaplanowanie strategii rozwoju, ustalenie rynków docelowych czy kwestie związane z księgowością. Warto o nich pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

Jasne wytyczenie celu i środków do jego realizacji to podstawa w prowadzeniu własnej firmy. Często spodziewany efekt jest dostrzegalny dopiero po czasie. Często jest wynikiem wiedzy i umiejętności właściciela firmy. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które doprowadzą nas do spodziewanego celu.

Strategia i rozwój

Strategia firmy powinna być przemyślana już podczas konstruowania biznesplanu. Śledząc konkurencję warto zastanowić się, w jaki sposób wyróżnić się spośród przedsiębiorstw świadczących podobne usługi. Pamiętajmy przy tym, że reklama to nie jedyny sposób. Należy również dokładnie zastanowić się nad grupą odbiorców. Oprócz parametrów demograficznych, jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, status materialny, należy wziąć pod uwagę inny parametr. Może nim być charakterystyczny styl życia potencjalnych odbiorców. W ten sposób swoją ofertę możemy dostosować do określonych grup, stosując dostosowane do nich komunikaty. Firma powinna się rozwijać poprzez rozszerzenie oferowanych produktów/towarów lub usług, rozszerzanie rynków docelowych, wzrost zatrudnienia specjalistów oraz skuteczne działania marketingowe i PR.

Podatki, księgowość, faktury

Startując z własnym biznesem, dokonujemy wyboru formy organizacyjno – prawnej. Od tej decyzji zależeć będzie rodzaj opodatkowania, jaki zastosujemy do osiągniętych w przyszłości przychodów. Osoby fizyczne, prowadzące własną działalność oraz w ramach spółki cywilnej, mogą wybrać dowolną formę opodatkowania. Mogą także zadecydować, czy chcą rozliczać swoją firmę korzystając z usług księgowej, czy też samodzielnie prowadzić rachunkowość, korzystając z coraz popularniejszej księgowości internetowej oferowanej m. in. przez narzędzie wfirma.pl.  Natomiast, spółki handlowe, jak formy organizacyjno – prawne o wyższym stopniu zaawansowania, muszą prowadzić pełną rachunkowość.

    

Kontakty handlowe

Kontakty biznesowe odgrywają ogromną rolę w rozwoju przedsiębiorstwa. Poszerzona sieć kontaktów pozwala na realizację planów w znacznie szybszym czasie. Warto więc znaleźć trochę czasu na zastanowienie się, gdzie i w jaki sposób pozyskać takie kontakty oraz, co jest niezmiernie ważne, jak je utrzymać.