Bez względu na to, jak lubimy swoją pracę, zależy nam na satysfakcjonującym wynagrodzeniu. Okazuje się, że większość kandydatów nawet nie podejmuje próby negocjacji lepszych warunków zatrudnienia. Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto podjąć próbę negocjacji i jak robić to skutecznie.
Dlaczego warto negocjować wynagrodzenie?
Należy uświadomić sobie, że każdy ma prawo do tego, aby negocjować swoje warunki zatrudnienia. Większość pracodawców jest przygotowana na takie rozmowy. Dodatkowo próba podjęcia negocjacji pokazuje przyszłemu pracodawcy, że znasz swoją wartość, co może być w jego oczach dużą zaletą.
Jak zacząć negocjacje wynagrodzenia?
W celu wynegocjowania wyższego wynagrodzenia musisz wiedzieć o 3 podstawowych rzeczach. Po pierwsze musisz wiedzieć, co pracodawca może Ci zaoferować. Najlepiej skorzystać ze stron internetowych, które wskazują, jakie są zarobki na danym stanowisku. Wiedząc, ile średnio zarabia się, na danym stanowisku, kieruj się zasadą negocjowania 10-15% więcej niż wskazują statystyki. Po drugie bardzo dobrze przygotuj listę swoich umiejętności, kompetencji, certyfikatów, kursów i osiągnięć. To jest Twoja główna karta przetargowa. Oraz ostatnia bardzo ważna rzecz, czyli przedstaw korzyści, jakie gwarantujesz pracodawcy. Zaproponuj rozwiązanie problemu, czy w jakim stopniu możesz polepszyć jakiś obszar działania przedsiębiorstwa.
Na wstępie dokładnie przeanalizuj ofertę pracy i stawiane wymagania. Wybierając argumenty do negocjacji wynagrodzenia powinieneś dobrze dopasować je do danej oferty pracy. Pamiętaj również, że przy negocjacji masz podać konkretną kwotę, a nie widełki.
Sprawdź, jak obliczyć pensje brutto netto.