- Zmiany w interpretacjach ogólnych
- Wyłączenie spod ochrony zdarzenia, w stosunku do którego zastosowano klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania
- Kwestie zmian nieprawidłowych interpretacji indywidualnych
- Rozbudowa bazy interpretacji indywidualnych
- Umożliwienie grupie podmiotów wystąpienia ze wspólnym wnioskiem o interpretację
Rząd opracował ponad 130 założeń do zmian w Ordynacji podatkowej. Wśród modyfikowanych zagadnień znalazły się kwestie dotyczące interpretacji podatkowych. Jaki kierunek zmian przyjęto w tej sprawie?
Zmiany w interpretacjach ogólnych
Aby podnieść skuteczność wydawanych interpretacji ogólnych, planuje się uregulować wymogi formalne tak, aby wydawane postanowienia ogólne mogły skutkować na większą skalę, co spowodowałoby zmniejszenie konieczności wydawania interpretacji indywidualnych o tożsamej tematyce.
Wyłączenie spod ochrony zdarzenia, w stosunku do którego zastosowano klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania
W związku z wprowadzeniem do ustawodawstwa klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania konieczne jest zniesienie ochrony, jaką dawałaby wydana interpretacja indywidualna w przypadku, gdy dotyczy ona zdarzenia poddanego przez organy skarbowe klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ta zmiana wydaje się być naturalna.
Kwestie zmian nieprawidłowych interpretacji indywidualnych
Planuje się zwiększyć kompetencje Dyrektorów Izb Skarbowych w zakresie zmiany wydanej przez nich interpretacji już na etapie, kiedy rozpatrywane jest wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Rozszerzenie uprawnień ma również objąć ministra finansów publicznych w zakresie możliwości:
- stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji indywidualnej,
- uchylenia interpretacji indywidualnej,
w szczególnych przypadkach wymienionych przepisami ustawy.
Rozbudowa bazy interpretacji indywidualnych
Modyfikacje przepisów mają na celu zwiększenie dostępności oraz przejrzystości interpretacji indywidualnych, jakie publikowane są w bazie BIP (Biuletynu Informacji Publicznej). Istotną kwestią zmian będzie zamieszczanie w bazie informacji dotyczących:
- zmiany,
- uchylenia,
- wygaśnięcia,
- wykrytych nieprawidłowości,
w stosunku do opublikowanych interpretacji, co w dużej mierze przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powoływania się na interpretacje nieaktualne.
Umożliwienie grupie podmiotów wystąpienia ze wspólnym wnioskiem o interpretację
Proponuje się umożliwić podmiotom uczestniczącym w tym samym zdarzeniu wystąpienie do organu podatkowego ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji. Dotychczas każda ze stron transakcji musiała składać oddzielny wniosek.