Posiadanie strony internetowej przez przedsiębiorstwo jest wizytówką nowoczesnej firmy. Strona internetowa potrzebna jest, by zaistnieć w świadomości klientów. Pokazanie się w świecie Internetu daje nam wiele więcej możliwości niż reklamowanie się w gazecie lokalnej czy osiedlowym barze. Witryna stworzona i zarządzana przez profesjonalistów przy niewielkim nakładzie finansowym, pozwala na uzyskanie znacznego wzrostu przychodów firmy. W dzisiejszych czasach, różne portale oferują nam setki gotowych szablonów stron, sklepów internetowych czy wirtualnych portfolio.

Co najważniejsze, strona internetowa daje nam całodobowy kontakt z klientem. Osoby zainteresowane naszą ofertą o każdej porze mogą wejść na nasz portal, skontaktować się z nami, czy po prostu dowiedzieć się o nas czegoś więcej. Co za tym idzie, nasz portal otwiera nam okna na światowy rynek. Profesjonalnie zrobiona strona, przyciągnie wzrok każdego, nawet osobę niezainteresowaną treścią.

Działalność w Internecie daje nam dużą promocję naszych usług. Strona trafia z jednych rąk do drugich. Rozsyłając materiały reklamowe czy informując na stronie o newsach naszej działalności mamy kolejną możliwość pozyskania klienta.

Coraz częściej używanym „narzędziem” jest sprzedaż internetowa. Klienci robią się coraz bardziej leniwi i zamiast wychodzić z domu, w celu zrobienia zakupów, czy zapłacenia rachunków, wolą wygodnie usiąść przy komputerze i zrobić wszystko on-line.

Aby nasza „wirtualna wizytówka” odniosła sukces, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Pierwszym i chyba najważniejszym jest odpowiednie przekazanie informacji. Teksty, które zamieszczamy na stronie, muszą być jasne i spójne. Nie powinniśmy rozbudowywać ani urozmaicać tekstu w treści mało ważne lub w ogóle nie związane z tematem naszej działalności. Powinniśmy też zadbać o to, aby układ stron był przejrzysty, a potencjalny klient znalazł na niej wszystko, czego potrzebuje.

Część graficzna na stronie jest równie istotnym elementem. Dobra grafika i kolory przyciągną każdego, ale i tutaj trzeba pamiętać o umiarze. W tym przypadku często mniej znaczy więcej. Jeśli chodzi o kolorystykę, powinniśmy dobrać ją tak, aby w pewnej mierze była kojarzona z naszą firmą. Nie powinniśmy używać wszystkich kolorów tęczy, wrzucać setek zdjęć czy banerów. Strona powinna być czytelna i zrobiona w dobrym tonie. Tworząc stronę, lub zlecając jej zrobienie grafikowi, powinniśmy zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty.

Obecnie na rynku znaleźć możemy setki firm, które zajmują się tworzeniem stron www. Jak mniej więcej wygląda cały proces tworzenia strony internetowej? Wszystko zaczyna się od pomysłu. Ważna jest też analiza konkurencyjnych portali, żeby móc znaleźć to, co pozwoli nam się wybić oryginalnością na tle innych stron. Niebanalny pomysł na stronę często jest połową sukcesu. Następnie wybieramy serwer, na którym znajdzie się portal, i domenę, czyli nazwę, dzięki której klienci będą mogli nas znaleźć w internecie. Kolejnym elementem jest stworzenie strony w edytorze i stworzenie grafiki, która będzie współgrała z treścią. Na końcu wdrażanie strony i jej testowanie. Są to chyba najtrudniejsze elementy, które wymagają dużego doświadczenia w dziedzinie tworzenia stron www, warto więc powierzyć je firmie informatycznej.

Zaprojektowanie i wdrożenie strony to nie wszystko. Witryna internetowa musi być stale zarządzana. Edytowanie treści, dodawanie nowych elementów, grupowanie czy archiwizowanie to elementy, którymi trzeba zajmować się praktycznie codziennie. Portal z wiadomościami sprzed kilku miesięcy czy z grafiką słabej jakości nikogo nie zachęca do oglądania. Musimy pamiętać, że strona jest atrakcyjna jeśli jest uaktualniana i jeśli daje powód, dla którego do niej wracamy.

W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorstw posiada dostęp do Internetu. Ponad połowa z nich dzięki temu nawiązuje stosunki handlowe oraz przyjmuje i realizuje zamówienia. Jak widać, dobra strona internetowa jest więc w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna. Coraz rzadziej sięgamy do gazet a coraz częściej zasiadamy przed komputerem. Obecnie firmy, które nie posiadają swojej wirtualnej wizytówki, już na starcie mają mniejszą szansę na sukces.

W czasach, w których konkurencja napędza rynek, musimy się w to wdrożyć i nie wahać się przed stworzeniem dobrej strony, która pomoże nam odnieść sukces i zyski.