Korekta kosztów, która obowiązuje od 2013 roku jest sporą niedogodnością dla przedsiębiorców. Zmusza ona bowiem podatników do pomniejszania kosztów o nieuregulowane wydatki. Nadszedł jednak czas na zmiany. Styczeń 2016 r. oznacza koniec korekty kosztów!
Korekta kosztów - co to takiego?
Korekta kosztów weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013, na mocy ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Obecnie oznacza ona dla przedsiębiorców konieczności pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z wydatków, które nie zostały uregulowane.
Korekta kosztów - terminy
Pomniejszenia kosztów o kwotę niezapłaconych wydatków przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać w terminach przewidzianych w przepisach.
I tak dla wydatków z terminem płatności:
-
krótszym niż 60 dni - korekty kosztów dokonuje się w okresie, w którym upływa 30 dzień oo terminu płatności
-
dłuższym niż 60 dni - korekty kosztów dokonuje się w okresie, w którym upływa 90 dzień od daty ujęcia wydatku w kosztach - w tym przypadku nie ma znaczenia czy upłynął termin płatności czy nie
Po przekroczeniu ustawowego terminu przedsiębiorca powinien zatem dokonać korekty kosztów o kwotę wynikającą z wydatków, które zostały zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodu, ale nie zostały jeszcze zapłacone.
Korekta kosztów - zmiany
5 sierpnia br. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, która uchyla art. 24d. Uchylenie wspomnianego artykułu ustawy dla przedsiębiorców oznacza zaprzestanie obowiązku dokonywania korekty kosztów w związku z nieopłaconymi wydatkami. Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. To będzie spore ułatwienie zarówno dla samych przedsiębiorców jak i dla ich księgowych. Zobacz też:
Karta szkolenia wstępnego bhp Przelicznik brutto