Jak wygląda polska blogosfera?

Jeżeli chcemy współpracować z blogerami, dobrze jest poznać to środowisko i wiedzieć jaka jest polska blogosfera. Po pierwsze, wiemy czego się spodziewać przeglądając blog, po drugie posiadamy większą wiedzę i lepiej porozumiemy się w sprawie kampanii. Dodatkowo, wiedząc jaka jest polska blogosfera ze względu na swoich najlepszych przedstawicieli, można zyskać pogląd na cały świat reklamy blogerów. Przedstawiamy więc kilka nazwisk, które naszym zdaniem warto znać. Przeczytaj subiektywny przegląd najpopularniejszych blogerów. Dane zawarte w tekście pochodzą z kwietnia 2016 roku.

Blogosfera - subiektywny ranking blogerów

Jason Hunt (Tomek Tomczyk)

Facebook: ok. 61 tys. fanów, Instagram: ok. 17,1 tys. obserwujących.

Choć nie ma największych zasięgów i statystyk, wielu ma go za najpopularniejszego blogera w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że Tomczyk ma dużą wiedzę i wie, co robić, aby z blogowania uczynić pełnoprawny zawód. Poza tym zna swoją wartość i potrafi zbudować markę. Tomek Tomczyk, dzisiaj Jason Hunt, wcześniej Kominek, napisał również 2 książki, które podejmują tematykę blogowania w teorii. Sprzedaje początkującym twórcom przepis na sukces. Czy skuteczny? To zależy tylko od tego, jak odbierze to czytelnik. Tomczyk jest blogerem lifestylowym, pisze właściwie o wszystkim, za co cenią go jego oddani obserwujący.

Fashionelka (Eliza Wydrych-Strzelecka)

Facebook: ok. 70 tys. fanów, Instagram: ok. 27,4 tys. obserwujących.

Eliza Wydrych-Strzelecka również zna swoją wartość i wie, że za reklamę się płaci. To właśnie dlatego jest jedną z najlepiej opłacanych blogerek w Polsce. Fashionelka to w pełni profesjonalna strona, na której oprócz stylizacji znajdziemy również porady ślubne, aranżację pomieszczeń, artykuły o zdrowiu czy podróżach. Szeroki wachlarz tematów sprawia, że blog Fashionelki jest licznie odwiedzany przez wiernych czytelników.

Jak oszczędzać pieniądze? (Michał Szafrański)

Facebook: ok. 67 tys. fanów.

Blog Michała Szafrańskiego jest idealny dla wszystkich, których interesuje oszczędzanie. To garść praktycznych, sprawdzonych porad. Mamy tu do czynienia z pełnym profesjonalizmem oraz poprawnością merytoryczną. Blog skupiony w obrębie jednej tematyki, w której Michała Szafrańskiego z całą pewnością nazwać można ekspertem.

Maffashion (Julia Kuczyńska)

Facebook: ok. 607 tys. fanów, Instagram: ok. 706 tys. obserwujących, Snapchat: ok. 151 tys. widzów.

Maffashion to bez wątpienia najpopularniejsza polska blogerka. Trzeba przyznać, że to właśnie blogosfera modowa jest obecnie najbardziej dochodowa. Przede wszystkim dlatego, że zajmujące się z tym osoby, wzbudzają wielkie emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Julia Kuczyńska ujęła fanów swoją… zwykłością. To po prostu sympatyczna dziewczyna, która tworzy ciekawe stylizacje. Dodatkowo bardzo ciekawie podchodzi do propozycji współpracy i tworzy szeroko omawiane kampanie. Zawojowała również polski Snapchat. Krótkie filmiki z jej życia są oglądane przez tysiące widzów.

Jemerced (Jessica Mercedes Kirschner)

Facebook: ok. 183 tys. fanów, Instagram: ok. 470 tys. obserwujących, Snapchat: ok. 80 tys. widzów.

Jessica Mercedes Kirschner poszła o krok dalej – swój blog przekształciła w portal o modzie. Sama blogerka lubi high fashion i to właśnie ją pokazuje w swoich stylizacjach. Luksusowe, światowe marki, wizyty na największych i najlepszych tygodniach mody, międzynarodowe kampanie – chociaż Jessica nie jest najpopularniejszą blogerką, stworzyła poważną markę, która dobrze rokuje.

Macademian Girl (Tamara Gonzalez-Perea)

Facebook: ok. 135 tys. fanów, Instagram: ok. 74,6 tys. obserwujących.

Polska blogosfera posiada również swojego kolorowego ptaka. Jest nim Macademian Girl, która urzeka swoich czytelników oryginalnym, kolorowym stylem. Tamara miesza barwy i szalone wzory, jednak wszystko, co ma na sobie jest ciekawe i stylowe. Dlatego też jest tak ważną osobą na tym rynku. To kolejna z blogerek modowych, która robi dobre, poważne kampanie, a z blogowania uczyniła swój sposób na życie i zarabianie.

DEYNN (Marita Surma)

Facebook: ok. 214 tys. fanów, Instagram: ok. 414 tys. obserwujących, Snapchat: ok. 129 tys. widzów.

Choć Marita Surma nie publikuje dużo notek na swoim blogu, prężnie działa na Instagramie, a w ostatnim czasie jest jedną z najbardziej aktywnych użytkowniczek polskiego Snapchata. Jej krótkie filmiki śledzi codziennie ok. 60 tys. osób. Marita ma własne zdanie i jest bezkompromisowa. Jej cechą charakterystyczna są z pewnością liczne tatuaże. Deynn intensywnie ćwiczy – stała się fitinspiracją dla wielu obserwatorów.

Make life easier (Katarzyna Tusk, Zofia Cudny, Małgorzata Kostrzak)

Facebook: ok. 131 tys. fanów, Instagram: ok. 116 tys. obserwujących.

Katarzyna Tusk i jej koleżanki – Zofia Cudny oraz Małgorzata Kostrzak stworzyły bardzo popularny portal o modzie, wnętrzach, odżywianiu i stylu życia. Wszystko jest stylowe i eleganckie, ilustrowane pięknymi zdjęciami. Dodatkowo autorki mają lekkie pióro, a ich teksty są na naprawdę wysokim poziomie.

Zwierz popkulturalny (Katarzyna Czajka)

Facebook: ok. 14,5 tys. fanów, Instagram: ok. 2,1 tys. obserwujących.

Warto wspomnieć również o blogach o tematyce kulturalnej. Zwierz popkulturalny jest niezwykle charakterystyczny, przede wszystkim ze względu na swój styl. Chociaż językowi puryści raczej nie zostaną wiernymi fanami autorki, należy wspomnieć o tym, że każdy tekst pisany jest w trzeciej osobie. To bardzo ciekawe rozwiązanie przyciąga wielu czytelników. Zwierz popkulturalny – jak sama nazwa wskazuje – traktuje o szeroko pojętej popkulturze. Blog jest profesjonalny merytorycznie, warto poświęcić mu więcej uwagi.

Wyrwane z kontekstu (Joanna Pachla)

Facebook: ok. 64 tys. fanów, Instagram: ok. 2,3 tys. obserwujących.

Joanna Pachla to również blogerka kulturalna. Na uwagę zasługuje jej świetny styl. Autorka porusza właściwie każdym tekstem. A pisze o wielu rzeczach – książkach, filmach czy związkach i uczuciach. Komentuje też bieżące wydarzenia w sposób nieco ironiczny, ale przede wszystkim zabawny. Dodatkowo blogerka jest aktywna na Facebooku, gdzie często pojawiają się dialogi z jej codziennego życia – tak świetne, jak teksty.

Jadłonomia (Marta Dymek)

Facebook: ok. 154 tys. fanów, Instagram: ok. 76,5 tys. obserwujących.

Blogosfera kulinarna została zawojowana przez Martę Dymek. Dzieli się przepisami kuchni wegańskiej, a jej roślinne potrawy przyciągają wielu miłośników zdrowego żywienia. Kuchnia Marty jest tak dobra, że książka kucharska, którą napisała autorka sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, a od niedawna jej autorski program można obejrzeć na kanale Kuchnia+.