Każda firma, która ma swoją wizytówkę w sieci i prowadzi działalność w internecie, musi skoncentrować się na pozyskiwaniu ruchu na witrynę celem prezentacji oferty, a także sprzedaży. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak pozyskać ruch na stronie. Nie chodzi tylko o dokonanie dobrego wyboru domeny, ale też o korzystanie z przydatnych platform służących wspierających działania SEO. Jak wspomagają one pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie strony a wybór domeny

W przeszłości popularne było kupowanie nazw domen, które stanowiły ciąg słów kluczowych. Witryny z takimi adresami www lepiej się pozycjonowały. Jednak obecnie nie jest to już tak popularna metoda. Google zmieniło bowiem algorytmy, zwracając mniejszą uwagę na strony o takich domenach i traktując je jako mniej wartościowe. Aktualnie nazwa domeny zarówno dla Google, jak i dla internautów nie jest już tak ważna. Przywiązuje się wagę do domen brandowych, a więc wyróżniających się nazwą oraz treścią.

Cechy dobrej domeny są następujące: powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia, nie może także zawierać więcej niż jednego myślnika. Warto wykupić domenę z własnym imieniem i nazwiskiem. Pozwala to zbudować profesjonalny wizerunek w sieci. Świetny efekt zyskuje się również poprzez zbudowanie witryny połączonej z blogiem mającym inny adres www.

Jeśli strona internetowa skierowana jest do osób mieszkających w Polsce, najlepiej wykupić domenę z rozszerzeniem .pl. W innych przypadkach warto wybrać .com lub .eu. Cały czas trzeba mieć na uwadze, że nazwa domeny nie jest tak istotna, jak jej content, czyli zasoby treściowe.

Pozycjonowanie strony z bogatym contentem jest łatwiejsze i szybsze, ponieważ taki serwis traktowany jest jako bardziej wartościowy - zarówno przez Google, jak i dla internautów. Jeśli natomiast nazwa, którą chcemy wybrać, jest już zajęta (co często ma miejsce w przypadku atrakcyjnych domen), warto sprawdzić, jakie rozszerzenia są dostępne. Należy uważać, by nie kupić nazwy, która byłaby identyczna z adresem www innej firmy. Wybraną nazwę kupuje się u rejestratorów domen.

Pozycjonowanie strony - najbardziej popularne systemy SEO

Pozycjonowanie strony i jej optymalizacja powinny przyczynić się do zwiększenia ruchu w serwisie oraz osiągnięciu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania pod słowa kluczowe. W zależności od potrzeb można skorzystać albo z usług typu SaaS, czyli oprogramowania dostarczanego nam online, albo ze skryptów wymagających zainstalowania na własnym serwerze.

Jednym z popularniejszych systemów jest Stat4Seo, który należy zainstalować na własnym serwerze. Jego użytkowanie wiąże się z koniecznością zakupienia proxów, a więc bramek pośredniczących w odpytywaniu Google. Dzięki Stat4Seo można monitorować obserwowane słowa kluczowe w kilku kategoriach.

Drugą, chętnie wybieraną platformą, jest Seostation, która nie wymaga instalacji oraz przeprowadzenia konfiguracji. Wystarczy założyć konto i wybrać optymalny pakiet. Trzecim, polecanym systemem jest Positionly, który także działa w technologii SaaS. Platforma ta pokazuje część linków przychodzących, które prowadzą do naszej strony. Można też monitorować pozycje stron konkurencyjnych.

Pozycjonowanie strony - stałe monitorowanie wzmianek

Regularne monitorowanie wzmianek o marce w sieci pozwala zwiększyć skuteczność pozycjonowania strony dzięki uzyskania nowych linków do witryny. Najlepszym narzędziem zbierającym dane z różnych źródeł jest Brand24. To prosta w obsłudze platforma - wystarczy tylko wybrać frazy kluczowe, które będą wywoływane dla stron internetowych i mediów społecznościowych. Na podobnej zasadzie działa Sentione, który dodatkowo oferuje dostęp do historycznych danych. Alerty Google są również popularną aplikacją, gdyż są bezpłatne. Jednak nie są one tak dokładne jak dwie powyższe platformy, ponieważ wyłącznym źródłem pozyskiwania danych jest indeks wyszukiwarki Google.

Pozycjonowanie strony a pozyskiwanie linków

Nie da się ukryć, że podstawą w działaniach SEO jest pozyskiwanie linków. Powinny one pochodzić ze zróżnicowanych źródeł takich jak blogi, artykuły czy fora. Platforma WhitePress daje możliwość publikowania artykułów eksperckich poświęconych niemal każdej dziedzinie na portalach o przeróżnej tematyce. Platformę Brandle poleca się osobom, które mają pewność, że są w stanie pozyskać wiele wartościowych linków dla własnego biznesu na forach internetowych. Po zrealizowaniu konkretnej kampanii związanej z marketingiem szeptanym Brandle sam wygeneruje raport. Inną, skuteczną metodą na pozyskiwanie linków są wpisy na blogach. W takim przypadku warto wybrać ReachBlogger, który pozwala dokonywać przeglądu ofert blogerów, dotyczących publikacji wpisów na zadany temat.

Analiza działań konkurencji

Analiza konkurencji to kolejny istotny czynnik w działaniach SEO. Porównanie pozwala ocenić, jak nasze pozycjonowanie strony wypada na tle stron konkurencyjnych. Tutaj wartą uwagi platformą jest Semstorm, gdyż posiada ona największą liczbę monitorowanych słów kluczowych z polskiej wersji Google.

Platforma ta pozwala ocenić konkurencję poprzez sprawdzenie, które słowa kluczowe są umiejscowione wysoko w rankingach i jaki dają ruch na stronie. Searchmetrics pozwala z kolei na monitorowanie i śledzenie zmian w widoczności witryn.

Przeglądanie linków

Przeglądanie linków daje wgląd w odnośniki, które kierują użytkowników do strony. Poza tym można przeglądać odnośniki konkurencji oraz pozyskać inspirację do nowych hiperłączy. Platforma MajesticSEO pozwoli na: sprawdzenie domen i linków linkujących do danej strony, a także pokaże, jaka jest tematyka na stronach, z których wchodzi się na witrynę. Ahrefs to drugie narzędzie tego typu, pozwalające w dodatku na wykrycie zepsutych linków.

Kupowanie treści

Content to obok linków drugi ważny element SEO. Kiedy więc nie jesteś w stanie z jakichś powodów sam napisać tekstów, powinieneś korzystać z pomocy copywritera - to z pewnością wspomoże pozycjonowanie strony Twojego przedsiębiorstwa. 

Platform do monitorowania pozycji stron www jest wiele. Warto wybrać jeden z powyższych systemów, jeśli jesteś osobą początkującą w tematyce SEO. Narzędzia te są niezbędne, kiedy chodzi o pozyskanie dobrej noty dla konkretnej witryny.