Dysproporcje w rozwoju gospodarczym w naszym kraju są widoczne. Niektórzy ekonomiści dzielą Polskę na trzy regiony: A, B, C. W najgorszej sytuacji ekonomicznej znajduje się Polska C, czyli wschodnia część naszego państwa. Z tego względu powstał osobny krajowy program Polska Wschodnia dotowany z Funduszy Europejskich. Inicjatywa ma na celu wspieranie przedsiębiorczości, wdrażanie innowacji oraz przyczynianie się do ciągłego postępu gospodarczego w regionie. Środki przeznaczone na realizację programu Polska Wschodnia wynoszą 2, 35 mld euro. Co zostanie sfinansowane? W jaki sposób dofinansowanie przyczyni się do rozwoju wschodniej części naszego kraju?
Program Polska Wschodnia - priorytety
Dofinansowanie, udzielane w ramach programu Polska Wschodnia, będzie przeznaczane na tworzenie i rozwijanie nowych firm – start-upów, wspieranie internalizacji przedsiębiorstw z sektora MŚP, projektowanie i wytwarzanie innowacyjnych produktów, świadczenie nowoczesnych usług, kompetentne zarządzanie wzornictwem w przedsiębiorstwach. Inicjatywa zakłada także dotowanie inwestycji przeprowadzanych w zakresie komunikacji miejskiej, infrastruktury drogowej i kolejowej.
Osie priorytetowe programu Polska Wschodnia przedstawiają się następująco:
1. Przedsiębiorcza Polska Wschodnia:
- wdrożenie platform startowych dla nowych koncepcji i pomysłów,
- wsparcie umiędzynarodowienia małych i średnich przedsiębiorstw,
- pomoc w tworzeniu oraz utrzymywaniu ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych (współpraca firm z różnych regionów Polski),
- wsparcie działań innowacyjnych, projektowania produktów sieciowych w sektorze MŚP
- pomoc w sformułowaniu oraz implementacji strategii wzorniczej w przedsiębiorstwach.
2. Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
- rozwój transportu miejskiego,
- inwestycje w infrastrukturę drogową,
3. Ponadregionalna Infrastruktura Kolejowa
- modernizacja kolei,
- rozwój sieci kolejowej,
- badanie i analizowanie rentowności istniejących i tworzonych połączeń kolejowych.
4. Wsparcie procesu wdrażania oraz promocja programu.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Polska Wschodnia?
Beneficjentami inicjatywy zostaną:
- powstające firmy - start-upy,
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa,
- instytucje badawcze,
- organizacje zajmujące się wspieraniem innowacji, które prowadzić będą platformy startowe dla młodych przedsiębiorców,
- PKP S.A.,
- jednostki samorządu terytorialnego.
Program Polska Wschodnia - finansowanie przedsięwzięć
Wykonawcy projektów muszą pamiętać, aby zapoznać się z regulaminem danego przedsięwzięcia. Zawarte tam informacje wskażą, które koszty mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, w całości objęte dofinansowaniem. Beneficjenci programu Polska Wschodnia powinni mieć także na uwadze, że konieczne będzie dokonanie wkładu własnego. W zależności od rodzaju projektu partycypacja w kosztach będzie kształtowała się nieco inaczej.
Wsparcie finansowe zostanie udzielone w postaci:
- refundacji – beneficjent podejmuje się wykonania przedsięwzięcia za własne pieniądze, a po jego ukończeniu otrzymuje zwrot poniesionych wydatków,
- zaliczki, która zostaje wypłacona na rzecz zaplanowanych wydatków.
Działania wykonawców są monitorowane i kontrolowane. Controlling jest konieczny do prawidłowej realizacji założeń programu Polska Wschodnia. Inicjatywa ma mieć rzeczywisty wpływ na rozwój gospodarczy oraz wspieranie przedsiębiorczości we wschodniej części naszego kraju.