Artykuł zewnętrzny

Autorka: Zuzanna Szymańska, www.drukarki3d-dexer.pl

Drukarki 3D stają się coraz łatwiej dostępne, nawet na kieszeń i potrzeby firm sektora MSP. Ich popularność rośnie w małym i średnim biznesie, wyznaczając nowe trendy sprzedaży oraz budowy relacji z klientami.

Skąd wynika komercjalizacja rynku drukarek 3D?

Praktycznie do 2011 roku zakup drukarki 3D wiązał się z koniecznością zapłacenia niebagatelnej kwoty minimum 10 tysięcy euro. Nie dziwi więc, że urządzenia te były wykorzystywane głównie przez duże korporacje - zazwyczaj do prototypowania produktów. Dopiero wejście na rynek open source spowodowało, że drukarki 3D stały się ogólnodostępne, w cenach przystępnych także dla małych i średnich firm oraz użytkowników domowych.

Drugim czynnikiem, który wpłynął na komercjalizację drukarek 3D była konsolidacja tego rynku. Trend można zaobserwować na przykładzie polsko-niemieckiego projektu DEXER działającego od 2013 roku. W jego ramach pojawiła się drukarka biurkowa w wersji mini dostępna za ok. 5-6 tys. zł. - Oczywiście, to świeża branża i nie można mówić o jej nasyceniu, niemniej stopniowa konsolidacja tego rynku powoduje, że dziś urządzenia do druku przestrzennego stają się sprzętem dostępnym, a zarazem przystępnym – tak w zakupie, jak i późniejszej eksploatacji – mówi Krzysztof Jackowiak, przedstawiciel generalnego dystrybutora marki DEXER.

Czy drukarki 3D przyjmą się w polskim biznesie?

Za pomocą drukarki 3D wydrukuje się dowolny obiekt – projekty tworzymy sami lub korzystamyDrukowanie przestrzenne
z gotowych szablonów dostępnych za darmo w internecie. Z druku przestrzennego korzystają architekci oraz producenci mebli, wykonując w ten sposób makiety architektoniczne i inne rozwiązania konstrukcyjne. Swoje zastosowanie znajdują szeroko pojętym biznesie – tam, gdzie jest możliwość i potrzeba urzeczywistnienia projektów, których przekaz będzie czytelniejszy w momencie, gdy z deski kreślarskiej czy ekranu komputera zostaną przeniesione do trójwymiarowej rzeczywistości.

Dziś drukarki 3D z powodzeniem można wykorzystać także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To urządzenia do tworzenia przedmiotów praktycznych, centrum domowej rozrywki oraz narzędzie do budowy ciekawych i innowacyjnych ofert biznesowych – wszystko to dzięki możliwości przetwarzania każdej wizji w realne obiekty.

Źródło: drukarki3d-dexer.pl