Podobnie jak jeszcze w czasach szkolnych, tak również w życiu dorosłym mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy konieczne będzie wcześniejsze "zerwanie się" z wykonywanych na co dzień obowiązków. Tak jak o wcześniejszym wyjściu się z lekcji należało poinformować wychowawcę, tak samowolne opuszczenie pracy przed czasem powinno zostać skonsultowane z pracodawcą. Jakie konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec pracownika, który samowolnie opuścił zakład pracy przed czasem?
Samowolne oddalenie się z pracy to naruszenie podstawowych obowiązków pracownika
Podpisując umowę o pracę, pracownik nawiązuje z danym pracodawcą stosunek pracy, zobowiązując się tym samym do przestrzegania zasad panujących w danej firmie. Co więcej, od tego momentu podlega on regulacjom zawartym w Kodeksie pracy (dalej: k.p.). Jak wskazuje art. 22 par. 1 wspomnianego aktu prawnego:
Art. 22 par. 1 k.p. W szczególności przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. |
Oznacza to, iż pracodawca ma prawo kontrolować zatrudnione przez siebie osoby pod kątem wykonywania przez nie obowiązków, jak również w zakresie miejsca oraz czasu pracy. Co więcej, art. 100 k.p. wskazuje, że pracownik ma obowiązek wykonywać pracę sumienie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W dalszej części przepis ten wskazuje, iż osoba zatrudniona w danej firmie zobowiązana jest przede wszystkim do przestrzegania czasu pracy, regulaminu pracy oraz ustalonego porządku.
Na podstawie regulacji zawartych w k.p. można zatem uznać, iż samowolne oddalenie się z miejsca pracy przed czasem jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, przez wzgląd na nieprzestrzeganie ustalonego w danym zakładzie czasu pracy oraz niestosowanie się do poleceń przełożonego (który wyznacza miejsce i czas wykonywania pracy przez zatrudnione osoby). Z jakimi konsekwencjami może wiązać się takie naruszenie?
Dyscyplinarka za samowolne opuszczenie pracy
Kodeks pracy w określonych sytuacjach przyznaje pracodawcy prawo do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy. Przypadki, w których możliwe jest zastosowanie ww. trybu rozwiązania stosunku pracy zostały określone w art. 52 par. 1 k.p.
Art. 52 par. 1 k.p.: Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
|
Jak widać, wśród przesłanek uprawniających do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia znajduje się m.in. ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z wcześniejszymi rozważaniami może to oznaczać, iż w sytuacji gdy oddali się on z firmy w godzinach pracy bez zgody pracodawcy, stosunek pracy może zostać zerwany w trybie dyscyplinarnym.
Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. za samowolne oddalenie się pracownika z miejsca pracy, należy dokładnie przeanalizować okoliczności, jakie wystąpiły w konkretnym przypadku. Zalecenie takie wynika z orzecznictwa sądów (np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 października 1997 roku, sygn. akt I PKN 300/97). Należy wziąć pod uwagę powód takiego zachowania oraz fakt, czy osoba zatrudniona miała realną możliwość poinformowania przełożonego o fakcie opuszczenia zakładu pracy przed czasem.
Co więcej, w sytuacji gdy pracownik samowolnie oddalił się z miejsca pracy przed zakończeniem “dniówki”, ale po wykonaniu wszystkich zadań przewidzianych do wykonania na dany dzień, nieuzasadnione jest zwolnienie pracownika w trybie dyscyplinarnym. Stanowisko takie wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2012 roku (sygn. akt II PK 143/11).
Podsumowując, zastosowanie kary w postaci rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku oddalenia się z miejsca pracy bez zgody pracodawcy nie jest możliwe oraz zasadne w każdym takim przypadku. Niezmiernie ważne jest dokładne przeanalizowanie okoliczności towarzyszących danemu zdarzeniu. Jeżeli z oceny takiej wyniknie, iż pracownik działał celowo, ze złą wolą, złośliwością lub chęcią zaszkodzenia pracodawcy, właściciel firmy może odwołać się do art. 52 k.p. i zwolnić niesubordynowanego pracownika w trybie dyscyplinarnym.
Jeśli nie dyscyplinarka, to co?
Oczywiście pracodawca nie musi od razu odwoływać się do sankcji w postaci rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie każde naruszenie obowiązków pracowniczych stanowi bowiem podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego. Kodeks pracy w art. 108 par. 1 i 2 przewiduje również zastosowanie tzw. kary porządkowej.
Art. 108 k.p. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną. § 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3. § 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. |
Jak widać, kara porządkowa może przybrać formę upomnienia, nagany lub kary pieniężnej, przy czym zgodnie z par. 2 w przypadku opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia wskazuje się ostatnią z wymienionych.
Samowolne oddalenie się pracownika z miejsca pracy przed zakończeniem dnia pracy nie powinno zostać zignorowane przez pracodawcę. Działanie takie stanowi bowiem naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i powinno spotkać się z odpowiednią karą. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że uprawniają go do tego okoliczności danego zdarzenia, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W przypadku łagodniejszych przewinień zasadną wydaje się kara pieniężna, zgodna z art. 108 k.p.