Koniec roku podatkowego wiąże się z wieloma obowiązkami ewidencyjnymi dla podatników, innymi niż w ciągu roku podatkowego. Jednym z nich jest sporządzenie na koniec roku podatkowego spisu z natury na specjalnym druku. Remanent jest ostatnim wpisem w KPIR zamykającym rok podatkowy. Obowiązkiem podatnika jest sporządzenie spisu z natury towarów i materiałów oraz ich wycena. Po wprowadzeniu wartości remanentu do księgi należy dokonać rozliczenia rocznego podatku.
Co powinien zwierać remanent?
W remanencie powinny się znaleźć, na ostatni dzień roku podatkowego, zwykle jest to 31.12. każdego roku:
- towary handlowe;
- materiały;
- wyroby gotowe;
- produkcję niezakończoną – czyli produkcję w toku oraz półwyroby, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem;
- odpady.
W remanencie należy ująć również towary stanowiące własność podatnika, ale znajdujące się poza jego przedsiębiorstwem, np. w odrębnych magazynach, czy u odbiorców, którzy jeszcze nie są właścicielami danych towarów czy materiałów. Podatnik ma obowiązek spisać również towary obce znajdujące się na terenie zakładu, bez konieczności ich wyceniania, czyli tylko ujęcie ilościowe wraz z informacją czyją stanowią własność.
Remanent - jakie elementy powinien zawierać?
Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie. Informacje jakie powinny znaleźć się w spisie reguluje par. 28 ust. 2 rozporządzenia. Czyli to:
- nazwa firmy lub imię i nazwisko właściciela zakładu,
- data sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
- szczegółowe określenie towaru i innych składników,
- jednostka miary,
- ilość stwierdzona w czasie spisu,
- cena w złotych i groszach za jednostkę miary,
- wartość wynikająca z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- łączna wartość spisu z natury,
- podpisy osób sporządzających spis
Więcej na temat remanentu według nowych regulacji w artykule: Jak sporządzić prawidłowy spis z natury?