Utarte slogany typu "to ty tworzysz swoją rzeczywistość" lub "uwierz w siebie" mogą wydawać się banalne i nieprawdziwe w momencie, kiedy Twoja kariera utknęła w martwym punkcie. Psychologowie podkreślają jednak, że to w jaki sposób postrzegamy siebie ma wpływ na nasz rozwój. Podstawą każdego działania musi być zatem wiara we własne możliwości. Ekspert monsterpolska.pl prezentuje kilka rad, jak zmienić swoje podejście i osiągnąć sukces.

"Jestem wystarczająco dobry, by odnieść sukces"

Ludzie, którzy przez długi czas borykają się z problemem zatrudnienia, mają skłonność do popadania w błędne koło depresji i bezradności. Aby odzyskać poczucie własnej wartości, należy przeanalizować dotychczasową ścieżkę kariery i wyciągnąć wnioski. Kolejnym krokiem powinno być przewartościowanie poprzednich dokonań przy pozytywnym spojrzeniu na siebie i przyszłość – tłumaczy ekspert portalu monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska.

"Nic nie powstrzymuje mnie od zdobycia zatrudnienia"

Na temat żadnego pracownika nie można powiedzieć, że nie ma kwalifikacji. Pracownik może posiadać jedynie kwalifikacje niezgodne z oczekiwaniami pracodawcy. W takiej sytuacji jedyną rozsądną opcją jest skorzystanie z różnorodnych szkoleń, organizowanych przez doradców zawodowych. W końcu nie na darmo mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie.

"Zmiany są potrzebne"

Sporo ludzi, którzy przez większość czasu byli związani z jedną branżą, po utracie pracy nie potrafi stworzyć konkretnej wizji zmian. Jeśli jesteś bezrobotny i utknąłeś w martwym punkcie, powinieneś dokonać analizy swojej kariery i spróbować drobnej rewolucji. Eksperci zalecają tworzyć program kariery, patrząc na nią z perspektywy pięciu lat, a następnie po wyciągnięciu wniosków wprowadzać daleko idące zmiany. Nikt z nas nie lubi rewolucji, bez względu na to, czy
 sami o niej decydujemy, czy zostajemy do niej zmuszeni. Jednak rozwój kariery wymaga od czasu do czasu intensywnych decyzji, które nie będą dla nas zbyt komfortowe – wyjaśnia ekspert portalu
monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska.

"Sam kształtuję moje doświadczenie"

Pamiętaj, że cenne doświadczenie nie zawsze równa się dobrze płatnej pracy. Jeśli nie czujesz, że obecne zatrudnienie rozwija Twoje umiejętności w sposób satysfakcjonujący, możesz spróbować dodatkowego wolontariatu, po godzinach – zachęca ekspert portalu monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska. Nie każdy punkt w Twoim CV musi być związany z płatnym stanowiskiem.

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl