Ogromne zainteresowanie związane z zakupem domów i mieszkań sprawia, że biura nieruchomości cieszą się niespotykaną dotychczas popularnością. Dla osób zainteresowane tą branżą jest to najlepszy moment, by spróbować swoich sił, zakładając własne biuro nieruchomości bez licencji.
Zakres działalności biur nieruchomości
Biuro nieruchomości bez licencji to działalność, której aktywność w głównej mierze skupia się na pomocy klientom w zakupie, sprzedaży, dzierżawie lub najmie nieruchomości, począwszy od mieszkań, przez domy aż po lokale komercyjne.
Zadaniem biura nieruchomości jest przede wszystkim sprawdzanie dostępnych lokali pod kątem zgodności prawnej, a następnie prezentowanie i doradzanie klientom w kwestii wynajmu bądź zakupu. Klientami biura nieruchomości nie są jedynie osoby poszukujący nowego lokalu. Równie często zgłaszają się osoby, które chcą sprzedać nieruchomość, a mają problem ze znalezieniem kupca.
W jaki sposób biuro nieruchomości generuje przychód? Poprzez system prowizyjny lub wynagrodzenia wcześniej ustalonego w umowie. Od każdego wynajętego, sprzedanego lub kupione przez klientów lokalu biuro nieruchomości inkasuje należne wynagrodzenie. Na trudnym w obecnych czasach rynku nieruchomości to właśnie biuro specjalizujące się w tym obszarze może być dużym wsparciem, z którego klienci korzystają coraz chętniej.
Jakie wymogi należy spełnić przed otwarciem biura nieruchomości?
Czy istnieje coś takiego jak biuro nieruchomości bez licencji? Oczywiście, że tak. To doskonała wiadomość dla wszystkich zainteresowanych spróbowaniem sił w tej branży. Działalność pośrednictwa nieruchomości nie jest regulowana, a oznacza to, że przed otwarciem działalności nie ma potrzeby uzyskania żadnej licencji. W przeszłości biuro nieruchomości było zobowiązane do uzyskania licencji, jednak zmieniono ten przepis z korzyścią dla nowych przedsiębiorców.
Czy zatem otwarcie biura nieruchomości nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi ograniczeniami? Nie, jednak istotne jest, by wraz z pierwszym dniem uruchomienia swojej działalności mieć zapewnioną ochronę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie OC, które chroni biuro nieruchomości przed skutkami błędnych decyzji, które zawarte były w ramach docelowej aktywności biura nieruchomości. Suma gwarancyjna standardowego OC to 25 000 euro dla jednego zdarzenia.
Inne wymogi formalne związane z założeniem działalności gospodarczej
Założenie działalności polegającej na pośredniczeniu w obrocie nieruchomościami, podobnie jak w przypadku wszystkich innych działalności gospodarczych wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji.
Biuro nieruchomości bez licencji wymaga odpowiedniej formy prawnej, dlatego w zależności od naszych preferencji, ale też ilości osób zaangażowanych w projekt możemy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. To dwie najprostsze formy, które nie wymagają dodatkowych formalności. Oczywiście możemy również postawić na założenie spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a nawet spółkę akcyjną.
Kolejna kwestia, którą przyszły przedsiębiorca musi przemyśleć to kwestia opodatkowania. Najłatwiejsze rozwiązanie to wybór opodatkowania na zasadach ogólnych (odpowiednio 17% lub 32% w zależności od wysokości dochodów), lub podatek liniowy (19%).
W obrocie nieruchomościami niezbędne jest też odpowiednie zarządzanie księgami rachunkowymi. W tym celu możemy skorzystać z outsourcingu realizowanego przez zewnętrzne biuro rachunkowe lub zająć się tym obszarem działalności samodzielnie.