Chyba każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją biznesową drogę zastanawia się w jaki sposób pozyskiwać klientów, najlepiej w sposób ciągły, automatyczny, idealnie bez dużych nakładów finansowych. W praktyce istnieją działania, które rozpocząć powinniśmy już pierwszego dnia prowadzenia firmy jak również formaty, które wymagają wiedzy, budżetu oraz w wielu przypadkach zatrudnienia specjalisty. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wytycznych, które pozwolą Ci podjąć pierwsze, istotne dla firmy decyzje.

O pozyskiwaniu klientów w Internecie można napisać kilkadziesiąt artykułów bądź zamknąć temat w kilkusetstronicowej książce. Poniżej postanowiłem zatem zebrać kilka najważniejszych kwestii aby zaznajomić Cię z tematem, wskazać pierwsze kierunki oraz przypomnieć o podstawowych narzędziach wspierających na codzień Twoją pracę. Zanim przeznaczysz oszczędności na kampanie reklamowe sprawdź czy nie potrzebujesz inwestycji w innym kierunku.

1. Strona internetowa

W praktyce każdy biznes zacząć powinien od własnej wizytówki. Miejsca w którym kumulować będzie aktywność potencjalnych klientów. Bez względu na to z jakich formatów reklamowych korzystasz, bez względu na platformę musisz pamiętać o tym, że dane te nigdy nie należą w pełni do Ciebie. Większość z nas pamięta czasy gdy budowanie fanpage oraz społeczności wymagało sporej ilości czasu, w dalszej kolejności inwestycji środków. Po latach zasięgi organiczne spadły do tak niskiego poziomu, że wiele firm zaprzestało wykorzystywania tego kanału. Błąd popełniły te firmy, które nie przeniosły odbiorców na swoją stronę internetową bądź nie przekonywały odbiorców do zapisu na newsletter.

Pamiętaj o tym, że strona internetowa to wizytówka Twojego biznesu jak również porównanie Twojej oferty do oferty konkurencji. Jeśli znacznie odstaje od innych witryn z Twojej branży istnieje duża szansa na to, że potencjalny klient skorzysta z propozycji innego przedsiębiorcy. Nie musisz już na początku inwestować w rozbudowaną witrynę, warto jednak by posiadała kilka podstawowych zakładek takich jak oferta, kontakt czy blog.

2. Blog firmowy

Wielokrotnie słyszałem już, że czasy blogów firmowych minęły a ich prowadzenie mija się obecnie z celem. W praktyce zmienił się sposób ich tworzenia bowiem dzisiaj aby generować zauważalną liczbę odwiedzin oraz znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania musisz posiadać chociażby minimalną wiedzę o SEO, działaniu algorytmów oraz nastawić się na długofalowe, regularne działania. Jeśli jednak planujesz prowadzenie działalności przez co najmniej kilka lat blog firmowy jest kierunkiem jaki obrać musisz już na samym początku.

Różne statystyki donoszą, że 90% blogów firmowych kończy swoją aktywność na zaledwie kilku artykułach co oznacza, że przygotowanie 4 artykułów miesięcznie, regularnie przez kilkanaście miesięcy, zgodnie z wszelkimi wytycznymi dotyczącymi widoczności w wyszukiwarkach pozwoli nam na pozyskanie większego ruchu niż konkurencja. W działaniach wykorzystaj takie narzędzia jak SurferSEO czy Senuto, które pozwolą Ci jednocześnie przygotować niezbędne treści jak również przeanalizować efektywność podejmowanych decyzji. 

3. Kampania Google Ads

Oprócz kilku przypadków nie znam firmy, która nie inwestuje w obecność w płatnych wynikach wyszukiwania. W przypadku sklepów internetowych obowiązkowe wręcz jest wykorzystanie możliwości jakie dają kampanie produktowe, w przypadku biznesu offline kampanie lokalne oraz kampanie w tekstowe to podstawa w pozyskiwaniu klientów. 

Kampanię prowadzić możesz samodzielnie, możesz również skorzystać z wiedzy jaką oferuje agencja bądź specjalista Google Ads. W praktyce prowadzenie kampanii w przypadku niewielkiego budżetu, zamykającego się w kwocie kilkuset złotych nie wymaga rozbudowanej wiedzy, jednocześnie nie powinniśmy liczyć na to, że przeprowadzimy kampanię bez lektury chociaż kilku poradników. 

4. Google Analytics

Pozyskiwanie klientów to jedno, analiza ich aktywności na naszej stronie to zupełnie inna, chociaż równie istotna kwestia. Skąd bowiem wiesz które działania przynoszą Ci realnych odbiorców, potencjalnych klientów? W które kanały warto inwestować środki? Na końcu, skąd wiesz jakie elementy witryny musisz poprawić by zwiększyć efektywność prowadzonych działań? Odpowiedzi na pytania przynoszą najpopularniejsze narzędzia analityczne, w tym właśnie Google Analytics.

Metod pozyskiwania klientów jest znacznie więcej, ja skupiłem się na zaledwie kilku podstawowych elementach, w praktyce niezbędnych każdej firmie. Do dyspozycji otrzymujesz jednak szereg możliwości oferowanych przez social media, obowiązkowo również warto prowadzić angażujący newsletter, który również stanowi własną platformę pozbawioną obaw o zmianę algorytmów. Marketing internetowy daje nam szereg możliwości, których synergia jest w stanie przynieść w pełni satysfakcjonujące rezultaty.

Nie zapominaj także o możliwościach offline. Skorzystaj z wiedzy i kontaktów swoich znajomych oraz rodziny. Sprawdź czy organizowane są targi bądź spotkania dedykowane Twojej branży. Wszystkie działania, które są w stanie dostarczyć potencjalnych klientów a jednocześnie pozwalają na ograniczenie kosztów warte są rozważenia.

Artykuł sponsorowany