Zdarza się, że kredyty zaciągane w przeszłości okazują się nieco bardziej obciążające, niż można było przypuszczać. Wpływają na to, m.in. stopy procentowe czy zmiany sytuacji finansowej kredytobiorców. Dla niektórych pomocną opcją staje się konsolidacja zadłużeń. Co trzeba o niej wiedzieć?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj usługi bankowej, która ma pomagać w spłacie posiadanych pożyczek. Polega na łączeniu kilku zobowiązań w jedno, które uiszcza się w jednej racie w określonym terminie. Nie trzeba zatem pamiętać o różnych datach i kwotach rachunków do uregulowania.
Skonsolidowane pożyczki są łatwiejsze do zarządzania i, co ważne, zmniejszają kwotę do wydania każdego miesiąca. Suma połączonych rat jest bowiem niższa od całości tych spłacanych z osobna. Przez to też zobowiązanie nieco się wydłuża, ale pozwala na przejęcie lepszej kontroli nad swoimi finansami.
Konsolidacja chwilówek – czy to możliwe?
Kredyty konsolidacyjne cechują się dużą elastycznością w kwestii ustalania szczegółów umowy. Kluczowa z nich to fakt, że w ramach usługi da się łączyć ze sobą różne rodzaje zadłużeń. W grę wchodzą zarówno kredyty hipoteczne, jak i gotówkowe. Ponadto liczą się jeszcze debety na kontach czy limity kart kredytowych.
Klienci często chcą skonsolidować swoje chwilówki, czyli pożyczki zaciągane poza bankami w odrębnych firmach. Mają oni utrudnione zadanie, ponieważ zadłużenia tego typu rzadko da się włączyć do umowy konsolidacyjnej. Niekiedy takie oferty proponują kolejne przedsiębiorstwa pozabankowe.
Każdy ma możliwość skonsolidowania wszystkich swoich długów lub jedynie wybranych. Nie musi spajać ze sobą wszystkich kredytów, ponieważ czasami takie rozwiązanie nie jest opłacalne. Gdy jakaś pożyczka zbliża się ku finalizacji, niekoniecznie warto ją wydłużać wraz z konsolidacją.
Osoby zainteresowane konsolidacją, w tym chwilówek, powinny zapytać przedstawicieli poszczególnych banków, czy w danej placówce istnieje taka opcja. Instytucje podchodzą niechętnie do tego rodzaju zapożyczeń, ponieważ są one udzielane bez kontrolowania zdolności kredytowej, więc stanowią potencjalne prawdopodobieństwo problemów finansowych pożyczkobiorcy. Oznacza to również, że osoba może mieć trudności ze spłatą nawet w ramach konsolidacji.
Konsolidacja zobowiązań jako ochrona przed zadłużeniem
Kredyt konsolidacyjny określa się jako jeden ze sposobów na wpadnięcie w kłopoty finansowe. Długów da się uniknąć jednak tylko wtedy, kiedy zareaguje się w odpowiednim momencie. Trzeba wykazać się skuteczną analizą i wyobraźnią dotyczącą swoich zadłużeń. Na czym to polega?
Żeby dostać zgodę na konsolidację, należy mieć zdolność kredytową. Osoby zmagające się z kłopotami ze spłacaniem zaciągniętych kredytów miewają trudności z przedstawieniem swojej sytuacji finansowej w wystarczająco pozytywnym świetle, aby bank na to przystał. W takim przypadku trzeba zareagować odpowiednio wcześniej.
Czasami pogorszenie zdolności finansowych da się przewidzieć. Niektóre wydatki planuje się z dużym wyprzedzeniem i wiadomo, kiedy mogą zajść trudności w spłacaniu obecnych zadłużeń. Warto wtedy odpowiednio wcześniej zgłosić się do banku i wyrazić chęć skonsolidowania swoich pożyczek.
Dość łatwo podjąć taką decyzję, gdy planuje się np. inwestycję w budowę domu czy remont mieszkania. Takie przedsięwzięcia ciągną za sobą ogromne koszty bieżące, które mogą utrudnić uiszczanie rachunków. Należałoby wtedy pomyśleć o konsolidacji, która niekiedy okazuje się ratunkiem przed niepotrzebnym zachwianiem własnej sytuacji pieniężnej.
Takie rozwiązanie może uchronić przed wpadnięciem w kłopoty finansowe również osoby roztargnione i mające chaos w swoich rachunkach. Gdy wpłaca się wiele zadłużeń jednocześnie, trzeba pamiętać o każdym z nich z osobna. Czasami nawet przez przypadek zapomina się o którymś z nich lub pomija się termin spłaty.
Tego typu sytuacje naruszają pozytywną historię kredytową i prowadzą niekiedy do naliczenia odsetek. Gdy ma się do zapamiętania tylko jedną ratę i termin spłaty, szansa na takie przeoczenia znacznie spada. Co więcej, deadline rat konsolidacyjnych da się ustalić indywidualnie z bankiem, by jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb.
Ranking kredytów konsolidacyjnych – co to?
Aby ułatwić klientom podejmowanie decyzji dotyczących konsolidacji, w sieci powstał ranking ofert z różnych banków. Narzędzie nazywa się Bankier SMART i powstało dzięki wiedzy analityków, którzy wskazali, na jakie parametry system powinien zwracać uwagę podczas szeregowania propozycji.
Na witrynie znajduje się prosty kalkulator, w którym wprowadza się kwotę, jaką chce się skonsolidować. Po zatwierdzeniu danych ranking dopasowuje się do potrzeb użytkownika, a ten może zobaczyć, jak prawdopodobnie będą kształtować się raty w poszczególnych placówkach.
W pierwszej kolejności oczom klienta ukazują się oferty sponsorowane, a tuż pod nimi widnieje ranking najpopularniejszych opcji wśród użytkowników. Wyniki da się posortować względem wysokości rat oraz RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to kluczowy czynnik w procesie porównywania poszczególnych ofert.
Poza RRSO przy każdej ofercie widnieje łączna suma do spłaty i wysokość miesięcznej raty. Należy mieć na uwadze, że są to dane szacunkowe, a więc rzeczywiste wyliczenia w banku mogą się nieco różnić. Narzędzie to pozwala jednak ocenić, w których instytucjach najlepiej ubiegać się o usługę. Co więcej, z rankingu da się przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego z placówką.
Konsolidacja kredytów i pożyczek – zalety i wady
Konsolidacja zadłużeń zmniejsza comiesięczne wydatki na spłatę rat, a także zmienia liczne rachunki w jeden. Wpływa to na komfort uiszczania kolejnych rachunków i odciąża budżet. Pozwala to również uniknąć różnego rodzaju kłopotów finansowych.
Wadą konsolidacji może być konieczność dysponowania zdolnością kredytową, przez co zespojenie rat nie jest ratunkiem w złej sytuacji pieniężnej. Ponadto usługa wydłuża nieco spłatę całego zadłużenia, co okazuje się niekorzystne dla osób, którym zależy na jak najszybszej spłacie.
Artykuł sponsorowany