Karta SIM w telefonie, która obsługuje płatności i daje możliwość zintegrowania danych z kart debetowych. Brzmi nieprawdopodobnie? Fani nowinek technologicznych na pewno wiedzą, że za zakupy w sklepie mogą zapłacić zbliżeniowo telefonem. Czy ta funkcja jest dostępna dla każdego użytkownika? I czy można z niej bezpiecznie korzystać?

Telefon z funkcją płatności zbliżeniowej - oferta nie dla wszystkich

Do tej pory telefoniczną płatność zbliżeniową wprowadziło dwóch operatorów - T-Mobile oraz Orange. Dokonanie mobilnych transakcji zawdzięczają technologii płatności zbliżeniowych MasterCard® PayPass™. Sieć T-Mobile obsługuje 7 banków, mianowicie:

  1. eurobank,

  2. mBank,

  3. GetIn Bank,

  4. Noble Bank,

  5. Raffeisen Polbank,

  6. Alior Bank,

  7. T-Mobile usługi bankowe.

Aby korzystać z usług telefonicznej płatności zbliżeniowej, należy mieć konto w którymś ze wskazanych wyżej banków. Sieć Orange obsługuje tylko jeden - mBank.

Uruchomienie płatności zbliżeniowej

Jeżeli spełniamy dwa wyżej wymienione warunki, czyli jesteśmy klientami sieci T-Mobile lub Orange oraz posiadamy konto we wskazanych bankach, możemy udać się do punktu operatora. Niestety, aby uruchomić usługę potrzebny jest jeszcze telefon z wbudowaną anteną NFC oraz z oznaczeniem PayPass ready. Sieci T-Mobile oraz Orange oferują szeroki wybór telefonów, obie firmy przygotowały po około 20 modeli.

Kolejnym etapem jest otrzymanie od operatora karty SIM z technologią NFC (Near Field Communication, czyli komunikacja bezprzewodowa niewielkiego zasięgu) ze zintegrowaną kartą płatniczą. Wszelkie dane zawarte w mikroprocesorze karty bankomatowej łączą się i funkcjonują z nową kartą SIM telefonu. To właśnie odpowiedni model telefonu i oprogramowanie przekształcają telefon w kartę płatniczą.

Ostatnim etapem instalacji usługi płatności zbliżeniowej na telefonie jest jej aktywowanie. T-Mobile dla swoich klientów oferuje aplikację MyWallet, do której link otrzymamy SMS-em od operatora. Po instalacji MyWallet możemy korzystać z telefonu jak ze zbliżeniowej karty płatniczej. W przypadku użytkowników sieci Orange należy korzystać z usługi Orange Cash. Aplikacją wykorzystywaną do płacenia będzie natomiast NFC Pass, która jest instalowana fabrycznie na telefonach operatora.

Bezpieczeństwo

Korzystając z telefonicznej płatności zbliżeniowej, jesteśmy całkowicie bezpieczni. Chroni nas te same zabezpieczenie, które funkcjonuje na karcie bankomatowej z opcją płatności zbliżeniowych. Wszystkie dane są zawarte i zamknięte na karcie SIM. Płatności telefonem możemy używać tylko przez styczność z terminalem, a każdy wydatek powyżej 50 zł musimy zatwierdzić hasłem PIN. Warto pamiętać o tym, że terminale płatnicze służą wyłącznie sklepom lub usługodawcom do zatwierdzania transakcji, a wszystko to dokonuje się we współpracy z agentem rozliczeniowym. Ponadto, taka funkcja płatności nie wymaga połączenia telefonu z internetem.

Inne metody płatności mobilnej

Jeżeli nie chcemy kupować nowego telefonu i z jakichś powodów płacić nim zbliżeniowo, możemy wybrać inny sposób płacenia za pomocą telefonu. Alior Bank oraz Getin Bank oferuje swoim klientom aplikację IKASA a Bank Pekao aplikację PeoPay. Dzięki tym programom można płacić np. w Biedronce. Użytkownicy kont w PKO BP i Inteligo mogą natomiast korzystać z aplikacji IKO, która umożliwia płacenie w wielu punktach usługowych oraz wypłatę z bankomatów (również dla posiadaczy aplikacji PeoPay).

Jak z nich korzystać? Podczas kasowania naszych zakupów uruchamiamy aplikację na telefonie (przy aktywnym łączu internetowym), po skasowaniu zakupów w aplikacji generujemy kod, który podajemy sprzedawcy, a następnie samodzielnie zatwierdzamy operację w telefonie.