Korekta kosztów - obowiązek do grudnia 2015
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2013 r. w myśl art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku nieuregulowania faktur (rachunków lub innych dokumentów), na podstawie których dokonano ujęcia kosztu w KPiR, przedsiębiorca ma obowiązek korekty tych kosztów. W przypadku faktur z terminem płatności:
-
do 60 dni - przedsiębiorca ma czas na dokonanie płatności maksymalnie do 30 dni od terminu zapłaty z faktury,
-
powyżej 60 dni - zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów.
Korekta koszów dokumentowanie
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, katalog dowodów księgowych będących podstawą zapisów w KPiR został powiększony o dowody zmniejszenia kosztów/zwiększenia przychodów oraz dowody zwiększenia kosztów.
-
datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów);
-
wskazanie faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów) zgodnie z art. 24d ustawy o podatku dochodowym;
-
wskazanie kwoty, o którą podatnik zmniejsza koszty uzyskania przychodów (zwiększa przychody);
-
podpis osoby sporządzającej dokument.
Natomiast dokumenty określające zwiększenie kosztów uzyskania przychodów (dowody zwiększenia kosztów) zawierają co najmniej:
-
datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zwiększenia kosztów uzyskania przychodów;
-
wskazanie faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów) zgodnie z art. 24d ustawy o podatku dochodowym;
-
wskazanie kwoty, o którą podatnik zwiększa koszty uzyskania przychodów;
-
wskazanie dowodu potwierdzającego uregulowanie zobowiązania, o które podatnik zwiększa koszty uzyskania przychodów;
-
podpis osoby sporządzającej dokument.
Zapisów w księdze dotyczących zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów można dokonywać również na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień.
Takie zestawienie powinno zawierać:
-
numer kolejny wpisu,
-
numery i daty dowodów zmniejszenia kosztów/zwiększenia przychodów lub zwiększenia kosztów oraz wynikającą z tych dokumentów łączną wartość.
Korekta kosztów - zmiany od stycznia 2016
Uchylenie art. 24d ustawy o podatku dochodowym od 1 stycznia 2016 r. w związku ze zmianą przepisów Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, powodują, że przedsiębiorcy nie będą już musieli pomniejszać kosztów uzyskania przychodu o niezapłacone w terminie wydatki, czyli dokonywać korekty kosztów.
W związku z powyższym dowody dokumentujące zmniejszenie kosztów lub zwiększenie przychodów od początku 2016 roku nie będą konieczne. Natomiast zgodnie z przepisami przejściowymi podatnicy, którzy do końca 2015 roku pomniejszyli koszty podatkowe w związku z korektą kosztów, a dokonają ich zapłaty w 2016 roku będą mogli powiększyć koszty uzyskania przychodów w miesiącu spłaty zobowiązania. A więc dowody księgowe zwiększające korektę kosztów dalej będą obowiązywać i warto wiedzieć, co powinny zawierać.