Znaczenie języka angielskiego na rynku pracy z roku na rok tylko rośnie. Do tego warto wspomnieć, że rośnie również popyt na języki na słownictwo branżowe. Biznes English jest świetnym przykładem by pokazać jak fachowe słownictwo jest ważny by rozwijać się w pewnych branżach. Business English w niektórych miejscach jest tak ważny jak słownictwo medyczne na medycynie. Więc jeśli chcesz się rozwijać w pracy, na swoim stanowisku to nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Zacznij już dzisiaj. To nie muszą być spektakularne zmiany, wystarczy 10 minut na początek, lub przeczytanie i wynotowanie 10 słówek z branżowego artykułu – to też nauka!

Jak zacząć?

Nie od dziś wiadomo, że najtrudniejsze jest zaczęcie nauki. I tu nie chodzi tylko o Business English, ale o każde zagadnienie, do którego musimy usiąść i się uczyć. Dzieje się to przy projektowych zadaniach przy naszych obowiązkach zawodowych a nawet przy obowiązkach domowych. Sama motywacja niestety nie zawsze daje nam wystarczająco dużo siły by zacząć coś co odkładamy na później. W takich chwilach warto jest skorzystać z kilku pomocnych technik. Jedną z nich jest przełożenie tego co będziemy czuć jak czegoś nie zrobimy za 10 minut, następnie za 10 godzin, ostatecznie za 10 dni. Powinno pokazać to nam jak ulotne są niektóre nasze zachcianki. Warto też nawet napisać sobie co chce zrobić, co muszę zrobić, a czego nie mogę zrobić, żeby osiągnąć mój cel.

Jak już uda nam się coś zacząć to nie warto przerywać. Jeżeli zaczęłaś się uczyć nowego języka to nawet jeśli w danym dniu nie masz na to ochoty warto chociaż przeznaczyć na to 5-10-15 minut. Dlaczego? To bardzo ważna rzecz, która pomoże ci wyrobić nawyk codziennej nauki. 

Nauka Business English z lektorem?

Na początek naszej przygody z angielskim biznesowym warto przemyśleć zajęcia z lektorem. Będzie to podwójnie pomocne, gdy nasza przerwa w używaniu języka angielskiego trochę trwała lub gdy język angielski nie jest przez nas używany na co dzień. Owszem taki sposób uczenia się kosztuje więcej, ale na sam początek, gdy warto usystematyzować angielski przed dalszą nauką – warto wydać więcej. Z nauką jest trochę jak z domem lub projektem – jeśli fundamenty lub wszystkie plany są zrobione odpowiednio dalsze prace idą o wiele łatwiej i sprawniej.

Szkoły językowe widziały setki osób takich jak ty – i takie doświadczenie daje im ogromną przewagę, bo oni mogą lepiej wiedzieć co może się u Ciebie sprawdzić albo czego potrzebujesz na danym etapie. 

Bardzo często, gdy nie mamy takiej siły woli był uczyć się samemu warto skorzystać z kursu. Tutaj zajęć tak łatwo się nie da odwołać, nasze wymówki nie będą za dużo znaczyły a nie od dziś wiadomo, że jeśli za coś zapłaciliśmy to bardziej nam na tym zależy. Oczywiście w momencie, gdy jest się chorym to każda szkoła językowa weźmie to pod uwagę ☺ 

Możliwość lekkiej personalizacji kursu lub zajęć i ich dostosowania do nas samych powinna być ważnym czynnikiem przy szukaniu odpowiednich dla nas zajęć. Oprócz tego zwróćmy też uwagę na doświadczenie i na pewno cenę takiego kursu.

Warto pamiętać, że niektóre szkoły oferują darmowe pierwsze zajęcia. Zawsze warto zapytać czy taka szkoła je zapewnia. Takie zajęcia często dają nam ogląd czy taki tryb nauki nam odpowiada, czy dana szkoła nam odpowiada i czy dany lektor nam odpowiada.

A może wolisz uczyć się samodzielnie?

Co w przypadku, gdy nie lubisz takich zajęć? Gdy kursy w szkołach językowych nie są dla Ciebie interesujące lub nie do końca do Ciebie dopasowane? 

Wtedy możesz rozważyć samodzielną naukę. Jednak przy takim trybie nauki będziesz potrzebować o wiele więcej samozaparcia, motywacji i zdolności planowania.

Taki rodzaj pracy i nauki będzie również wymagał od ciebie więcej wysiłku. 

Będą to rzeczy takie jak:

  • szukanie materiałów,
  • znalezienie odpowiedniej książki,
  • weryfikacja znalezionych książek i materiałów. 

Pewnie udałoby się znaleźć więcej przykładów, ale skończmy na tych. Nie dla każdego wyżej wymienione zadania będą łatwe, ale na pewno są osoby dla których to właśnie taki tryb nauki jest najbardziej efektywny. Na szczęście dla tych osób godnych zaufania materiałów jest dużo. Wystarczy tylko wybrać takie, które będą najbardziej odpowiadać.

Dodatkowo też organizacja czasu będzie tutaj kluczowym czynnikiem. Gdy korzystasz z kursu co tydzień masz wyznaczony czas, w którym się spotykacie i się uczycie. Przy samodzielnej nauce łatwo jest znaleźć wymówkę, żeby się nie uczyć, więc tak jak wspomnieliśmy wyżej samozaparcie będzie tutaj pełniło ważną rolę.

Niezależnie od tego co wybierzesz – musisz pamiętać, że zawsze możesz zmienić swoją decyzję. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną naukę i zauważysz, że nie daje ona dużych efektów to zawsze możesz wrócić do szukania szkoły językowej lub lektora, który ci w tym pomoże. Może być tak, że na samym początku lepiej będzie się sprawdzał lektor a później po jakimś czasie samodzielna nauka nie będzie sprawiała ci żadnych problemów. To wszystko zależy od ciebie i od twoich aktualnych umiejętności. Także nie bój się eksperymentować, nie bój się popełniać błędów i bądź konsekwentny!

Artykuł sponsorowany