Misja marki jest jednym z kilku fundamentów, które kształtują jej pozytywny wizerunek. Zastanawiasz się, jaka misja powinna przyświecać Twojej marce? Dobrze przemyśl tę kwestię, bo jest równie istotna co nazwa firmy oraz jej przejrzyste i wyróżniające się logo. Czy wiesz, czym jest i jak opracować misję marki?

Misja marki = kierunkowskaz dla firmy

Dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to ważny, ale dopiero pierwszy krok w Twojej przygodzie jako przedsiębiorcy. Kolejne jest określenie, jaka jest Twoja marka i dokąd zmierza. Opisując misję firmy, odpowiedz na pytanie, po co w ogóle powołano ją do życia i jakie korzyści z wyboru Twojego przedsiębiorstwa lub marki może odnieść klient. Pamiętaj przy tym, że misja powinna być opisana zwięźle, musi być też zrozumiała dla pracowników na wszystkich szczeblach.

Prawidłowo skonstruowana misja marki pokazuje kulturę firmy jako organizacji, pozwala pracownikom identyfikować się z firmą jako pracodawcą, ułatwia mobilizowanie zasobów przedsiębiorstwa (pracowników, środków finansowych itd.), ujednolica zamierzenia strategiczne całej firmy, ponadto usprawnia przekucie celów w strategię, ale nie określa sposobu, jak te cele zrealizować.

Najważniejsze cechy a misja marki

  1. Zwięzłość, tak aby dokument z misją firmy był łatwy do szybkiego przeczytania, a po czasie także do odświeżenia tych zapisów w pamięci.
  2. Możliwość wcielenia w życie. Co to znaczy? Jeżeli w ciągu roku chcesz mieć tylu klientów swojego sklepu internetowego, ilu korzysta z najpopularniejszej w Polsce (i nie tylko) platformy zakupowej Allegro, to na pewno masz piękne marzenia dotyczące popularności swojej firmy, ale nie mierzysz sił na zamiary.
  3. Niewielka szczegółowość, która daje elastyczność. Ogólne stwierdzenia zapisane w misji firmy ułatwią dostosowanie pierwotnej misji do warunków rynkowych. Umiejętność adaptowania się do zmian i wypracowywania rozwiązań, które prowadzą firmę w dobrym kierunku, to jedna z najważniejszych umiejętności przedsiębiorcy odnoszącego sukcesy.
  4. Wyjątkowość. Nie ma sensu powielać czegoś, co już jest na rynku. Postaraj się znaleźć niszę.

Misja i wizja marki. Dlaczego to nie to samo?

Misja marki określa, po co została stworzona i jakie korzyści wniesie do życia klientów. Wizja marki wskazuje kierunek na przyszłość, choć jest osadzona w tym, co tu i teraz. Co to znaczy? Wizja wspomina o tym, co dziś marka chciałaby osiągnąć, ale zrealizowanie tych celów jest możliwe dopiero w przyszłości. Poza tym prawidłowo sformułowana wizja marki mobilizuje pracowników do działania. Co ważne, kierunek rozwoju jest tylko delikatnie nakreślony, ale nie obarczony jakimikolwiek granicami. Taki sposób ustalenia wizji pozwala dopasować markę lub firmę do rynku przyszłości, zmieniających się potrzeb klientów i np. coraz nowszych technologii.

Misja i wizja marki wpływa na budowanie wizerunku firmy. W obu krótkich dokumentach warto zamieścić informacje np. o kierunkach działań promocyjnych i CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu), które tworzą wizerunek marki na zewnątrz. Prowadzisz lokalną księgarnię powiązaną z księgarnią internetową? Organizuj zbiórki książek dla szpitali, a część dochodów ze sprzedaży on-line w listopadzie i grudniu przeznaczaj np. na świąteczne akcje charytatywne. Pomyśl również o wsparciu lokalnej społeczności – spotkania autorskie lub wspólne czytanie bajek w weekendy to tylko niektóre z pomysłów.