Osoby, którym temat zakładania własnej firmy lub tworzenia marki jest obcy, często mylą logo z identyfikacją wizualną. Warto wiedzieć, że drugi termin jest znacznie pojemniejszy niż łatwo kojarzony symbol. Potrafisz przywołać w myślach logo takich marek jak Coca-Cola czy McDonald’s? Zastanów się, co jest w nich wyjątkowego, że tak dobrze zapadły Ci w pamięć. Potem przemyśl, czy barwy i symbole tych dwóch znanych marek mają odzwierciedlenie w ich działaniach i materiałach promocyjnych… To najbardziej praktyczne z możliwych wprowadzenie do zagadnienia - system identyfikacji wizualnej firmy. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

System identyfikacji wizualnej firmy – co to?

Identyfikacja wizualna, określana także anglojęzyczną nazwą corporate identity, to skomplikowany system, który ma na celu ujednolicenie wszystkich elementów wizualnych powiązanych z marką lub firmą. Dzięki temu zewnętrznemu otoczeniu łatwiej jest odróżnić przedsiębiorstwo od konkurencji.

Elementy, które wchodzą w skład systemu identyfikacji wizualnej firmy, to m.in.:

  1. Logo i logotyp (oznaczenia marki).
  2. Kolorystyka (siedziby, oznaczeń, materiałów reklamowych).
  3. Typografia (krój i wielkość pisma używanego nie tyle w logo i logotypie, ile np. w materiałach reklamowych).
  4. Ubrania i identyfikatory pracowników (świetnym przykładem są np. stroje pracowników IKEA).
  5. Pieczątki firmowe.
  6. Wygląd siedziby firmy, magazynów, sklepów czy restauracji (dla przykładu trudno pomylić restaurację McDonald’s z jakąkolwiek konkurującą marką).
  7. Wystrój biura, sklepu, restauracji.
  8. Materiały reklamowe.
  9. Layout strony internetowej wykorzystujący logo/logotyp, typografię i kolorystykę marki lub przedsiębiorstwa.

Logo a logotyp – różnica, którą warto znać

Jednym z najważniejszych wyróżników każdej firmy lub marki jest logo, które często mylimy z logotypem. Na czym polega różnica? Logotyp ma zawsze postać nazwy firmy. Google czy wspomniana Coca-Cola to najlepsze przykłady. Nazwa logo stała się potoczna, a jego postać może być różnorodna. Jako logo firmy lub marki może funkcjonować sam sygnet, czyli znak graficzny, taki jak nadgryzione jabłko wskazujące, że urządzanie wyprodukowała firma Apple. Charakterystyczne logo to nierzadko również sygnet połączony z logotypem – takie jest np. logo Pepsi. Każde z nich można uzupełnić jeszcze hasłem firmowym – tak m.in. zrobiła Biedronka, używając sloganu: „Codziennie niskie ceny”.

Pamiętaj, że w literaturze branżowej logo to wciąż określenie pełnego znaku, który składa się z sygnetu oraz logotypu i/lub hasła firmowego. Hasło firmowe nazywa się również claimem bądź taglinem.

Identyfikacja wizualna – jak ją stworzyć?

Zacznij od logo, a potem skup się na kolejnych elementach wizualnych. Opracuj plan działania – po logo pomyśl o materiałach reklamowych i stronie internetowej, a potem o ubraniach dla pracowników i wystroju firmy. Zwróć uwagę, że logo musi być unikalne, elastyczne i skalowalne. To ważne, żeby stworzyć je w programie graficznym w różnych formatach, odpowiednich na ubrania, do druku i do Internetu. Istotne jest też, aby było dobrze widoczne i na jasnym, i na ciemnym tle. Informacje o tym, jakie dokładnie powinno być oraz w jaki sposób i gdzie je umieszczać, należy dokładnie opisać w księdze znaku.

System identyfikacji wizualnej jest rozbudowany i skomplikowany, dlatego jego tworzenie jest nieustannym procesem. Jeżeli do Twoich uszu docierają czasem wieści o spektakularnych zmianach w logo albo wyglądzie opakowań, to takie informacje potraktuj tylko jako dowód, że identyfikacja wizualna żyje tym, czym żyje rynek. W swoich podstawach musi być spójna, a jednocześnie nieustannie dostosowywać się do zmian w trendach wizualnych. Jeżeli znajdziesz screeny stron internetowych z lat 90. i początku XXI wieku albo dawne logo Coca-Coli, przekonasz się, o czym mowa.