Fotografowanie i udostępnianie znajomym relacji z naszego życia codziennego jest coraz bardziej popularne nie tylko wśród nastolatków, lecz także wśród starszego pokolenia. Internauci przesyłają informację o tym, co robią czy też w co są ubrani lub co aktualnie jedzą. Do tego trendu doskonale wpasował się Snapchat, umożliwiając przesyłanie zdjęć znajomym, które bezpowrotnie znikają po ich obejrzeniu oraz dodawanie Stories, które z kolei są widoczne przez 24 godziny. Ogromna popularność Snapchata spowodowała, że największe portale społecznościowe zapragnęły wprowadzić podobną funkcję u siebie. Czy Instagram Stories i Messenger Day odniesie tak spektakularny sukces, jak tzw. znikające zdjęcia Snapchata?
Snapchat - dlaczego kochają go miliony?
Snapchat jako pierwszy wprowadził narzędzie do szybkiego i łatwego przesyłania plików multimedialnych (zdjęć, filmów), które następnie nieodwracalnie znikają zaraz po ich wyświetleniu. Jak to możliwe, że znikające zdjęcia zyskały tak ogromną popularność? Odpowiedź jest prosta. Taka forma komunikacji wprowadza naturalność i intymność. Nie wywołuje presji na otrzymanie lajków czy pozytywnych komentarzy. Użytkownik niczego nie oczekuje w zamian, chce jedynie podzielić się swoimi emocjami, które przeżywa tu i teraz.
Tę funkcję, idealnie dopasowaną do ideologii niezobowiązującego dzielenia się chwilą, od razu pokochało miliony nastolatków. Dodatkową zaletą tej mobilnej aplikacji jest możliwość oszczędności dużej ilości pamięci w smartfonie. Zdjęcie po przesłaniu znika, nie zajmując dodatkowego miejsca. Trzy najbardziej trafne skojarzenia opisujące Snapchata? Zdecydowanie chwila, naturalność i wolność.
Messenger Day i Instagram Stories
Obserwując, jak rośnie popularność aplikacji Snapchat, można było przewidzieć, że największe portale społecznościowe wprowadzą podobne opcje. Nie było więc zaskoczeniem pojawienie się aplikacji Messenger Day i Instagram Stories działających na podobnej zasadzie. Oczywiście główną ideą każdej z tych aplikacji jest zamieszczanie zdjęć i filmów, które znikną po 24 godzinach.
Czym może nas zaskoczyć aplikacja mobilna Messenger Day?
Messenger Day można kojarzyć jako wiadomość dnia czy mój dzień. Opcja Messenger Day dodana do Messengera, popularnego komunikatora Facebooka, jest zaciągnięta ze Snapchata i pełni tę samą rolę. Po uruchomieniu aplikacji na samej górze wyświetla nam się opcja Dodaj do swojego dnia. Po jej uruchomieniu otwiera się narzędzie aparatu z możliwością zmiany koloru tła i nałożenia naklejek i tekstów. Kiedy zrobimy zdjęcie i przejdziemy dalej, wyświetla się komunikat: Materiał będzie dostępny w Messengerze przez 24 h. Możesz sprawdzić, kto go obejrzał. Udostępnione przez nas treści standardowo są wyświetlane wszystkim naszym znajomym z Facebooka, mamy jednak możliwość wybrania w ustawieniach konkretne osoby, które będą to widzieć. Warto wspomnieć, że osoby, z którymi rozmawiamy przez aplikację Messenger, a które nie są naszymi znajomymi na Facebooku, nie zobaczą udostępnionych przez nas treści. Dostępne naklejki podzielone są na trzy kategorie Moje uczucia, Moje działania i Kto się pisze?, które mają na celu stworzenie interakcji ze znajomymi. Dzięki nim komunikujemy, co aktualnie czujemy, co robimy, jak i proponujemy innym wspólne spędzenie czasu.
Instagram Stories bez tajemnic
Zarówno Facebook, jak i Instagram zapragnęły znikających zdjęć i filmików. W porównaniu do Snapchata, Instagram Stories jest bardziej nastawiony na użytkowników powyżej 25. roku życia, skupiając się na zdjęciach i filmach, a nie na kolorowych dodatkach. Warto wspomnieć, że jedynie Instagram pozwala na webowe przeglądanie dodanych stories. Możliwość ta istnieje po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki do przeglądarki Chrome. To, co odróżnia Instagram Stories od Messenger Day, to również opcja dodawanie stories przez firmy. Na Messenger Day jest to niemożliwe. Ze względu na tę funkcję relacjonowania wydarzeń przez marki i zróżnicowany wiek odbiorców jest to doskonałe narzędzie do promocji w social media.
Snapchat, Messenger Day, Instagram Stories - wybór należy do ciebie
Szukając narzędzia marketingowego służącego do nawiązania bezpośredniej relacji z użytkownikiem, możemy posłużyć się jedynie Snapchatem lub Instagram Stories. Dokonując wyboru, należy określić grupę docelową, gdyż Snapchat jest chętniej używany przez nastolatków, a Instagram Stories przez osoby dorosłe. Jeśli natomiast mamy zamiar wykorzystać funkcję znikających zdjęć do celów prywatnych, warto przetestować wszystkie przedstawione narzędzia, gdyż każdemu mogą przypaść do gustu inne możliwości. Wszystkie z wymienionych aplikacji zostały wprowadzone w jednym celu, jednak zapewne każda z nich zdobędzie zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.