Sektor bankowy od lat rozwija się w dynamicznym tempie, co sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert i produktów finansowych. Sporą część z nich stanowią propozycje dla świata biznesu, w tym rachunki firmowe. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czym kierować się przy wyborze konta i na jakie czynniki w szczególności zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika!

Rachunek bankowy dla spółki z o.o. - czym kierować się przy wyborze? 

Jeszcze kilka lat temu instytucje bankowe nie oferowały podmiotom gospodarczym tak wielu możliwości, jak obecnie. W tej chwili jednak segment biznesowy stał się kluczowy dla większości banków funkcjonujących w Polsce, a co za tym idzie - przedsiębiorcy mają coraz większe pole wyboru rachunku firmowego i wielu innych produktów.

Rachunek dla spółki z o.o. - czy jest potrzebny?

O ile w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej posiadanie odrębnego rachunku firmowego nie jest koniecznością, o tyle okoliczności te zmieniają się jeśli mówimy o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawodawca co prawda nie narzuca wprost obowiązku posiadania przez każdą tego typu spółkę konta w banku, ale w praktyce trudno wyobrazić sobie taką sytuację, choćby z uwagi na to, że - w przeciwieństwie do JDG - właściciele sp. z o.o. nie mogą korzystać w ramach jej działalności z kont osobistych. Warto jednak zaznaczyć, że konto firmowe muszą założyć podmioty gospodarcze, które są zobowiązane do korzystania z mechanizmu split payment, a więc podzielonej płatności.   

Jakie konto firmowe wybrać?

Dobry, wielofunkcyjny i opłacalny rachunek bankowy dla spółki z o.o. to podstawa jeśli chcemy mówić o bezpiecznych transferach finansowych oraz komforcie przy rozliczeniach z kontrahentami. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sp. z o.o. przy prowadzeniu pełnej księgowości i wysokich obrotach potrzebują zaawansowanych rozwiązań, które pozwalają m.in. na dzielenie dostępu do rachunku na kilka osób, automatyzację płatności czy generowanie szczegółowych raportów oraz analiz. Z perspektywy samych spółek jednym z kluczowych czynników jest także to, aby utrzymanie rachunku nie było zbyt drogie. Wybierając konto warto więc wziąć pod uwagę zarówno renomę banku, walory technologiczne, jak i ogólne koszty prowadzenia rachunku. Atutem mogą okazać się dodatkowe udogodnienia takie jak udostępnienie przez bank programów księgowych, systemu do wystawiania faktur, usług doradczych czy porad prawnych.    

Ranking najlepszych rachunków - czym się kierować?

Obecnie można znaleźć wiele rankingów najlepszych rachunków bankowych dla spółki z o.o., które są na bieżąco aktualizowane i zawierają informację o pojawiających się promocjach i nie tylko. Przed podjęciem decyzji warto porównać jak najwięcej ofert, kierując się np. wysokością opłaty za prowadzenie konta, przelewy, przewalutowanie, za kartę do bankomatu oraz kosztem wypłaty pieniędzy w oddziale banku oraz w bankomacie. Część banków oferuje nowym klientom zwolnienia z niektórych opłat przez określony czas, dlatego dobrym wyjściem jest podjęcie negocjacji już na etapie ustalania warunków umowy.