Franczyza jest rodzajem organizacji sprzedaży, w którym dochodzi do porozumienia i współdziałania franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Zajmiemy się tematem od strony franczyzobiorcy i określimy zalety i wady franczyzy, dzięki czemu będziemy mogli powiedzieć, czy franczyza jest opłacalna.
Zalety franczyzy
Występujemy tu z silnym twierdzeniem, że zalet franczyzy jest więcej niż wad i ta forma prowadzenia biznesu w większości przypadków sprawdzi się dobrze. Jakie są główne zalety franczyzy (wadami zajmiemy się poniżej)?
Przede wszystkim franczyza jest doskonałą drogą dla początkujących przedsiębiorców. Podpisując kontrakt o franczyzę już na samym początku uzyskujemy bardzo wiele. Otrzymujemy gotowe rozwiązania biznesowe, pewne ramy, w które łatwo się wpisujemy, wiedzę, całe modele działania. Natychmiast - poprzez to, że współdziałamy ze znaną już marką - uzyskujemy rozpoznawalność i gwarancję zbytu oraz dostępność klientów. Odpada więc konieczność projektowania biznesu od podstaw, ponieważ korzystamy z gotowych i sprawdzonych już rozwiązań. To niewątpliwa zaleta franczyzy. Zaletą jest także to, że stawiając pierwsze kroki, zawsze możemy liczyć na wsparcie naszego franczyzodawcy, często w bardzo dużym zakresie.
Największą zaletą franczyzy jest otrzymanie na starcie olbrzymich możliwości działania w postaci wypróbowanych projektów, metod, zasad działania. W ten sposób nie narażamy się także na potencjalne ryzyko ewentualnego szybkiego upadku naszej firmy. Trudno powiedzieć, czy prowadzenie działalności pod logo innej marki jest zaletą czy wadą franczyzy, ale dobre jest w tym na pewno to, że od razu wchodzimy na rynek z ugruntowaną pozycją. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące upadania nowych firm w pierwszych latach ich działalności - zaletą franczyzy jest wysoka gwarancja utrzymania się na rynku. Działając w systemie franczyzy “latamy” po prostu pod skrzydłami uznanej już marki, która nas wspiera i pozwala nam wykorzystywać swoją wiedzę, znaki towarowe, itd.
Potencjalne wady franczyzy
Jeżeli uznamy, że głównym celem przedsiębiorcy jest wypracowanie zysku, to w zwykłym przypadku wad franczyzy będzie mniej niż jej zalet. Rodzajem wady franczyzy może być to, że nie wiemy, czy dawca franczyzy przedłuży z nami umowę po określonym czasie, ale jeśli tylko trochę się postaramy, to nie powinno być z tym kłopotów. Współpracując na zasadach franczyzy musimy także spełniać normy i wymogi franczyzobiorcy - w niektórych przypadkach trzeba się przy tym bardzo napracować. Ponadto franczyzodawca będzie od czasu do czasu sprawdzał i kontrolował nasze poczynania - trudno powiedzieć, czy to zaleta czy wada franczyzy, ponieważ takie kontrole mają głównie na celu udoskonalenie współpracy i weryfikację tego, czy postępujemy zgodnie z przepisami umowy. Niektórym z nas wadą franczyzy wyda się także i to, że to franczyzodawca ustala kierunki rozwoju, kampanie promocyjne, steruje marketingiem - do niego należy ostatnie zdanie, ponieważ w systemie franczyzy występujemy pod jego logo i jego opieką. W odróżnieniu od prowadzenia całkowicie własnego biznesu, w systemie franczyzy świadczymy także opłaty dla franczyzobiorcy i jego firmy. Część wypracowanego przez nas zysku trafia do odbiorców zewnętrznych.
Czy - wobec zalet i wad - franczyza się opłaca?
Pokazaliśmy główne zalety i wady franczyzy. Wybór należy do Państwa. Wielu z nas będzie cenić sobie działanie gospodarcze pod opieką “możnego protektora”, jednak inni będą woleli założyć autorski biznes na własnych warunkach. Franczyza z pewnością może się opłacać, trzeba tylko znać jej wady i zalety.