Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) grupuje rodzaje działalności w systemie kodów. Gdy zakładasz firmę lub organizację, musisz wiedzieć jakie PKD wybrać, ponieważ zadeklarowany rodzaj działalności będzie miał dalekosiężne skutki dla wszystkich dalszych kroków.

PKD - informacje o Polskiej Klasyfikacji Działalności

Jest obowiązkiem ustawowym określenie rodzaju działalności już na samym początku zakładania firmy. Służą to tego kody PKD, z którymi w całej rozciągłości zapoznamy się na oficjalnej stronie GUS. Jakie PKD wybierzemy ma niebagatelne znaczenie dla dalszego prowadzenia przez nas firmy, ale służy także różnego rodzaju urzędom, które zbierają informacje na temat przedsiębiorczości w Polsce.

Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z przesłaniem do urzędu formularza CEIDG-1, w którym określamy rodzaj i zakres naszej działalności zgodnie z klasyfikacją PKD. We wniosku możemy zaznaczyć maksymalnie dziesięć obszarów działania naszej firmy. Całość jest skonstruowana tak, aby pokryć cały obszar działalności gospodarczej, legalnej na terytorium kraju.

O tym, jakie PKD wybrać dla swojej firmy wiemy dość dobrze, ponieważ zakładając biznes przecież mamy świadomość, co chcemy robić. Klasyfikacja PKD dokładnie odzwierciedla każdy rodzaj czynności podejmowanych przez firmę i dotyczy wszystkich branż.

Jakie PKD wybrać dla swojej działalności?

Od tego, jakie PKD wybierzemy zależy między innymi to, jakie faktury będziemy mogli później wystawiać, jakich dofinansowań będziemy mogli się spodziewać, gdzie znajdziemy się na ogólnym rynku produktów i usług. W zależności od wybrania jakiegoś kodu PKD państwo i jego instytucje będą nas postrzegać jako uczestników tego, a nie innego sektora rynku. To z kolei warunkuje rodzaj przetargów, do których będziemy mogli stawać, a nawet funkcjonowanie naszej firmy (jako przypisanej do pewnej branży) np. podczas ewentualnych lockdownów pandemicznych w przyszłości. Ten obowiązek spoczywa na każdym zakładającym nową firmę - określenie się przed państwowymi urzędami. Jakie PKD wybrać najlepiej?

Oczywiście to, jakie PKD wybrać jest już podyktowane tym, czym zamierzamy się zajmować. Kody PKD przypiszą nas więc do świadczenia usług gastronomicznych, do sektora edukacji, branży technologicznej lub np. działalności ekologicznej - wszystko w zależności od rodzaju podejmowanej działalności. Jeżeli tylko mamy jakiś wybór - ponieważ wybieranie PKD musi być zgodne ze stanem faktycznym, tego wymagają urzędy - wtedy powinniśmy się zdecydować na włączenie do takiej klasyfikacji PKD, która będzie dla nas korzystna, np. posiada najwięcej ulg i dofinansowań, itp. Jednakże trudność polegająca na tym, jakie PKD wybrać można też rozwiązać niejako “z automatu” - wtedy składamy oświadczenie o zamierzanym rodzaju działalności, opisujemy zakres działania naszej firmy, a resztę pozostawiamy urzędnikom, którzy za nas przyporządkują naszą firmę do odpowiedniego kodu PKD.

Podsumowanie - wybieramy PKD jakie będzie służyło nam najlepiej

Gdy poznajemy klasyfikację PKD (np. na stronach Głównego Urzędu Statystycznego), to zauważamy, że z pewnością rodzaj podejmowanej przez nas działalności gospodarczej będzie tam uwzględniony.

Wśród dziesięciu kodów PKD pozostających do naszego użycia, jeden jest szczególny - określa on główny rodzaj działalności. Pozostałe jedynie doprecyzowują pole, na jakim nasza firma będzie się poruszać w swoich działaniach. Przyznany nam urzędowo numer REGON także będzie uzależniony od tego, jakie PKD wybierzemy.