Według danych udostępnianych przez GUS — Główny Urząd Statystyczny — na terenie Polski działa obecnie nawet kilka milionów przedsiębiorstw. Grupa ta obejmuje specjalistów działających na zasadzie B2B, niewielkie, rodzinne firmy oraz duże przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy oznacza, że w celu odpowiedniej klasyfikacji firm konieczne jest nadawanie unikalnego numeru identyfikacyjnego każdej odrębnej działalności gospodarczej. Jest to możliwe dzięki tzw. numerowi REGON.

Czym jest numer REGON? Podstawowe informacje

W praktyce biznesowej w powszechnym obiegu stosuje się określenie „REGON”. Jest to akronim od nazwy: Rejestr Gospodarki Narodowej. Rejestr REGON jest prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny i służy prowadzeniu baz statystycznych dotyczących aktualnego stanu polskiej gospodarki.

Numer REGON jest unikalny dla każdego przedsiębiorstwa i otrzymuje się go podczas zakładania przedsiębiorstwa. Jego uzyskanie nie jest niczym trudnym i dzieje się niejako automatycznie. Wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego REGON dla nowej działalności gospodarczej jest przekazywany do GUS po tym, jak przedsiębiorca składa formularz CEIDG-1 lub rejestruje spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym.  

Jak wyszukać daną firmę po numerze REGON?

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie: „Jak odszukać firmę po numerze REGON?”, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wyszukiwanie działalności z użyciem numeru Rejestru Gospodarki Narodowej nie jest skomplikowanym zadaniem.

Aby osiągnąć cel, wystarczy posiadać dostęp do internetu. Następnie, należy odwiedzić witrynę internetową Głównego Urzędu Statystycznego. W lewej części znajduje się wyszukiwarka. Aby znaleźć interesujące nas przedsiębiorstwo, wystarczy wpisać numer w odpowiednie pole i wybrać przycisk „Szukaj”.

Jeśli wpisany został prawidłowy numer REGON, wyświetli się krótka informacja o firmie zawierająca m.in. dokładny adres oraz pełna nazwa przedsiębiorstwa. To jeszcze nie wszystko, ponieważ po kliknięciu niebieskiego przycisku z numerem REGON wyświetli się pełna lista zawierająca takie informacje jak między innymi:

  • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności pozwalające na identyfikację, w jakiej branży działa dany podmiot,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • Numer Identyfikacji Podatkowej,
  • dane kontaktowe.

Cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka minut, a jego rezultaty są bardzo użyteczne dla przedsiębiorcy korzystającego z wyszukiwarki. Tego typu weryfikacja to absolutne minimum podczas rozpoczynania współpracy biznesowej z nowym kontrahentem.  Dzięki niej można w szybki i prosty sposób sprawdzić na przykład, jak długo istnieje dane przedsiębiorstwo i czy podawane przez nie informacje na temat adresu siedziby oraz branży działalności biznesowej pokrywają się z informacjami zamieszczonymi w internetowym rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego.