Silna — i stale wzrastająca — rywalizacja sprawia, że przedsiębiorstwa pragną wyróżnić się spośród konkurencji. Aby osiągnąć przewagę rynkową, można działać na różne sposoby: obniżać ceny, wprowadzać programy lojalnościowe czy prowadzić intensywną kampanię marketingową. Ciekawym rozwiązaniem dla podmiotów z wielu branż jest uzyskiwanie certyfikatów. Dlaczego warto zdecydować się na certyfikaty dla firm?

Certyfikaty dla firm — na czym to polega?

Certyfikat jest dokumentem przyznawanym firmom, które spełniły określone wymogi na przykład w zakresie wysokich standardów działalności, przestrzegania norm jakości produkcji czy przykładania wagi do proekologicznej postawy. Najczęściej można spotkać się z certyfikatami branżowymi, w tym na przykład dla podmiotów działających w segmencie:

  • rolniczym,
  • produkcyjnym,
  • finansowym.

Dlaczego warto zdecydować się na certyfikat?

Posiadanie renomowanych certyfikatów wydatnie pomaga w budowie silnej marki przedsiębiorstwa, to zaś może przełożyć się na wzrost zainteresowania produktami podmiotu. Przykładowo, firma, która uzyskała certyfikat potwierdzający stosowanie wyłącznie krajowych składników do produkcji żywności, może przyciągnąć zwolenników patriotyzmu gospodarczego.

Ponadto, certyfikat ma charakter obiektywny, a jego posiadanie dowodzi, że oferta danego podmiotu została oceniona przez niezależny podmiot.

Wreszcie, certyfikat branżowy to nie tylko skuteczny sposób na przyciągnięcie klientów detalicznych, ale także cenny atut podczas negocjacji biznesowych z potencjalnymi kontrahentami. Posiadanie certyfikatów wzmacnia pozycję przetargową i daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków oferty.

Przykładowe certyfikaty dla polskich firm — które z nich warto uzyskać?

Udzielenie jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Wynika to z prostego faktu: rynek składa się z niezwykle różnorodnych podmiotów (od rodzinnych sklepów czy małych biur rachunkowych począwszy, na bankach i globalnych sieciach supermarketów skończywszy).

Mimo to można wyróżnić pewne certyfikaty, które w szczególny sposób zasługują na uwagę między innymi z powodu swojej rozpoznawalności. Zaliczają się do nich takie wyróżnienia jak na przykład “Rzetelna Firma”. Certyfikat ten powinien znaleźć się w każdym tego typu zestawieniu z prostej przyczyny: jest on międzybranżowy. 

Co więcej, opisywane wyróżnienie odnosi się do tak uniwersalnego, a jednocześnie bardzo ważnego aspektu współpracy biznesowej, jakim jest wypłacalność. “Rzetelna Firma” to certyfikat, który jest przyznawany na podstawie analizy wypłacalności (dane na ten temat pobiera się w rejestrze KRD BIG). Wiedząc, że kontrahent dysponuje certyfikatem “Rzetelna Firma”, mamy większą szansę na to, że nie pojawią się problemy z nieterminowym regulowaniem płatności. Inne certyfikaty tego typu to między innymi: “Laur zaufania” oraz “Uczciwy Przedsiębiorca”.

Z kolei w przypadku firm zajmujących się wytwarzaniem żywności ważne będą takie certyfikaty jak na przykład:

  • HACCP (poświadcza on, że firma w odpowiedni sposób chroni swoje produkty),
  • non GMO (przyznawany za brak środków genetycznie modyfikowanych w wytwarzanej żywności),
  • BRC (dokument potwierdzający wysokie standardy jakości produkcji art. spożywczych; certyfikat ten jest wymagany przez niektóre sieci supermarketów).