Wzrastająca świadomość na temat własnego piękna oraz coraz silniejsze dążenie do uwydatniania swojej urody sprawiają, że prowadzenie salonu kosmetycznego to od wielu dekad sprawdzony pomysł na biznes. Co więcej, jego prowadzenie nie jest szczególnie trudne, a działalność kosmetyczna nie należy do branż koncesjonowanych. Aby jednak uniknąć klęski, należy — tak jak w przypadku właściwie każdego innego rodzaju biznesu — pamiętać o pewnych aspektach. Dzięki temu możliwe będzie rozwinięcie prowadzonej działalności.

Jak rozkręcić salon kosmetyczny? Odpowiedni marketing to podstawa!

Podobnie jak w przypadku innych branż, do osiągnięcia sukcesu w ramach prowadzenia salonu kosmetycznego konieczne jest umiejętne poprowadzenie kampanii marketingowej. Konieczny jest dobór takich narzędzi promocji, które są dopasowane do profilu przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca prowadzący działalność biznesową w postaci salonu kosmetycznego powinien zdecydować się na promocję za pomocą takich kanałów jak między innymi:

  • media społecznościowe — w tym przypadku kluczowy jest Instagram oraz Facebook. Z pomocą social mediów możliwe jest bezpośrednie dotarcie do klientów i zdobycie ich zainteresowania na przykład za pomocą krótkich filmików prezentujących ofertę,
  • program lojalnościowy uprawniający zarówno stałych, jak i nowych klientów do skorzystania z ciekawych promocji,
  • firmowa strona internetowa pełna wartościowego contentu oraz zoptymalizowana pod kątem SEO. 

Salon kosmetyczny — czy działalność mobilna to dobry pomysł?

Szalejąca w ostatnich latach pandemia koronawirusa sprawia, że działalność szeroko pojętej branży kosmetycznej, salonów fryzjerskich itp. mocno ucierpiała. Taki stan rzeczy wynika między innymi z okresowo wprowadzanych lockdown’ów oraz faktu, że imprezy sylwestrowe czy karnawałowe stały się mniej huczne niż wcześniej. 

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że prowadzenie działalności kosmetycznej jest obecnie z góry skazane na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie — w tym trudnym okresie coraz więcej osób decyduje się na świadczenie usług mobilnych, tj. z dojazdem do klienta.

W ramach mobilnej działalności kosmetycznej usługi są świadczone — za odpowiednią opłatą — z dojazdem do klienta. Taki profil usług pozwala zniwelować negatywne efekty ograniczeń covidowych. Oczywiście, należy wówczas odpowiednio zaplanować swoje działania i zaopatrzyć się w tanie, ekonomiczne auto, kufer do transportu akcesoriów itd.

Wbrew pozorom, działalność mobilna także stwarza liczne możliwości. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. fakt, że podczas przeprowadzania zabiegu łatwiej będzie przekonać do skorzystania z usług innych domowników, sąsiadów czy gości klienta/klientki.

Przed otworzeniem salonu kosmetycznego należy stworzyć biznesplan

Jeszcze przed uruchomieniem działalności gospodarczej w postaci salonu kosmetycznego należy rzetelnie przeanalizować szanse i zagrożenia związane z taką formą aktywności biznesowej oraz określić, czy planowana działalność będzie rentowna. Ustalenia powinny przybrać formę biznesplanu. Dokument ten może być niezbędny na przykład podczas ubiegania się o udzielenie kredytu lub dotacji.